Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.

Badamy to. Jesteśmy świadomi, że Iran wystrzelił ten pocisk – powiedział rzecznik Białego Domu Sean Spicer, pytany o doniesienia telewizji Fox.

Stacja podała, że Iran wystrzelił pocisk średniego zasięgu, który pokonał blisko tysiąc kilometrów, a następnie eksplodował. Reuters przekazał, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz USA, że próba odbyła się w niedzielę w bazie w pobliżu miasta Semnan na wschód od Teheranu. Po raz ostatni Iran testował taki pocisk w lipcu 2016 roku.

Próba balistyczna może doprowadzić do sporu Teheranu z amerykańską administracją i wywołać krytykę innych krajów Zachodu, które twierdzą, że ostatnie testy irańskich rakiet balistycznych były niezgodne z rezolucją ONZ w tej sprawie.

W rezolucji nr 2231, którą przyjęto w 2015 roku jako część porozumienia mającego na celu ograniczenie działań nuklearnych Iranu, wezwano Teheran do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową. Iran twierdzi, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić właśnie takie ładunki.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy uważała, że przeprowadzając próby z rakietami balistycznymi, Iran nie naruszał porozumienia w sprawie swego programu nuklearnego. Jednak Trump, który krytykował umowę i nazywał ją „katastrofalną”, „najgorszą umową wynegocjowaną kiedykolwiek”, zapowiadał, że powstrzyma irański program rakiet balistycznych.

Na Twitterze zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który skrytykował próbę balistyczną i zapowiedział, że podczas wizyty w Białym Domu zaplanowanej na 15 lutego będzie przekonywał Trumpa do ponownego objęcia Teheranu sankcjami. Izrael pozostaje zaciekłym krytykiem umowy sześciu mocarstw z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

 

Aktualizacja

– Pociski nie są częścią porozumienia nuklearnego. Iran nigdy nie użyje pocisków wyprodukowanych w Iranie, żeby zaatakować jakiekolwiek inne państwo – oświadczył Zarif na wspólnej konferencji prasowej z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayrault. Zaznaczył, że „żadne irańskie pociski nie zostały wyprodukowane do przenoszenia głowic nuklearnych”.

Ze swej strony Ayrault, który przebywa z wizytą w Teheranie, wyraził zaniepokojenie z powodu irańskich testów, które jego zdaniem „powstrzymują proces odbudowy zaufania zapoczątkowany przez porozumienie nuklearne z Wiednia” z 2015 roku między Iranem a sześcioma mocarstwami – USA, Wielką Brytanią, Rosją, Francją, Chinami i Niemcami. Ayrault dodał, że próba rakietowa nadwyręża zaufanie wspólnoty międzynarodowej do Iranu i narusza rezolucję nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Pilne posiedzenie RB ONZ

Na wtorek zaplanowano pilne posiedzenie tego gremium z powodu przeprowadzonej w niedzielę przez Iran próby pocisku średniego zasięgu. O konsultacje do RB zwróciły się Stany Zjednoczone.

„W związku z wystrzeleniem przez Iran pocisku średniego zasięgu Stany Zjednoczone zwróciły się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa” – napisała amerykańska delegacja w komunikacie.

Była to pierwsza prośba o konsultacje ze strony USA po nominowaniu przez prezydenta Donalda Trumpa nowej ambasador przy ONZ Nikki Haley.

 

„Irański agresywny krok”

Izraelski ambasador przy ONZ Danny Danon ocenił, że test był niezgodny z rezolucją ONZ, zabraniającą Iranowi przeprowadzania prób z pociskami, które mogą przenosić broń jądrową.

– Społeczność międzynarodowa nie może chować głowy w piasek w związku z tym irańskim agresywnym krokiem – oświadczył Danon. – Członkowie Rady Bezpieczeństwa muszą natychmiast zareagować na ten irański gest, który zagraża nie tylko Izraelowi, ale całemu Bliskiemu Wschodowi – dodał.

Prezydent Trump zapowiadał zacieśnienie stosunków z Izraelem i krytykował porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które znosi międzynarodowe sankcje przeciwko Teheranowi.

Amerykański prezydent spotka się z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu 15 lutego.

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów.

Stacja Fox News twierdzi, że Iran wystrzelił pocisk średniego zasięgu, który pokonał blisko tysiąc kilometrów, a następnie eksplodował. Reuters przekazał, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz USA, że próba odbyła się w niedzielę w bazie w pobliżu miasta Semnan na wschód od Teheranu. Po raz ostatni Iran testował taki pocisk w lipcu 2016 roku.

 

Źródło: rmf24, tvn24, PAP

0 0 votes
Article Rating