W czwartek na południu Iranu miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o sile 5.5 stopni Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach miasta Bastak, położonego 1200 kilometrów na południe od stolicy kraju – Teheranu. Lokalne media podają, że jedna osoba zginęła w czasie wstrząsów, a 30 jest rannych.

Trzęsienie najmocniej odczuto właśnie w mieście Bastak, położonym w ostanie (prowincji) Hormozgan. W trakcie wstrząsów ludzie wybiegali przerażeni na ulicę, by uniknąć pogrzebania żywcem w przypadku zawalenia się budynków.

Ofiary i zniszczenia

Sejsmografy zarejestrowały pierwszą aktywność płyt tektonicznych o godzinie 6.43 czasu lokalnego. Wstrząsy miały siłę 5.5 stopni w skali Richtera i naruszyły konstrukcje wielu budynków. Lokalne media podawały, że odłamki pochodzące m.in. z niszczonych budynków raniły 30 osób, hospitalizacji wymagało 16 z nich. Jedna osoba zginęła.

Oprócz budynków zniszczone zostały także sieci elektryczne. Dostawy prądu od wielu gospodarstw zostały odcięte na kilka godzin. Obecnie nie ma problemu z dostępem do elektryczności, a Irańczycy sprzątają zalegający gruz.

Źródło: ReutersTV, Live Science, Fox News, tm
0 0 votes
Article Rating