Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę 18 kwietnia o 6:42 UTC położony nad Zatoką Perską ostan Buszehr – podała irańska telewizja publiczna. Media donoszą o pięciu rannych.

 

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu 60-tysięcznego miasta Bandar-e Genawe w ostanie Buszehr – podały irańskie media publiczne.

Miejscowy urzędnik Gholamreza Mehrjou przekazał, że przywrócono obszarom dotkniętym trzęsieniem ziemi energię elektryczną, wodę oraz internet. Dodał, że nie ma doniesień o uszkodzeniach w kompleksie nuklearnym w Bushehr.

Odnotowano 16 wstrząsów wtórnych. Pięć osób zostało rannych i trafiło do szpitala.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.8 znajdowało się w odległości 100 kilometrów od elektrowni jądrowej i było stosunkowo płytkie. Według irańskich mediów, hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 kilometrów, co mogło wzmocnić wstrząsy.

W elektrowni działają dwa reaktory. Centrala zaspokaja w znaczącym stopniu potrzeby energetyczne południowego Iranu – wspomniał Reuters.

Trzęsienie ziemi wystąpiło około 12 godzin po szczycie oddziaływań, o którym pisałem:

Średniej siły szczyt oddziaływań magnetycznych wystąpi 17 kwietnia

 

Rejon aktywny sejsmicznie

Iran, który znajduje się na styku głównych płyt tektonicznych jest obszarem, gdzie bardzo często dochodzi do poważnych wstrząsów. W 2003 roku odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 w ostanie Kerman. Zginęło wtedy 31 tysięcy ludzi, a ogromne zniszczenia dotknęły miasto Bam, które zostało zrujnowane w 80 procentach w tym – pozostałości starożytnego miasta Arg-é-Bam.

 

Inne wstrząsy

Silny wstrząs sejsmiczny wystąpił o 14:14 UTC na Tajwanie, magnituda 5.8, głębokość 15 km.

Silny wstrząs wystąpił dziś o 15:17 UTC również w Islandii, magnituda 5.1, głębokość 15 km.

Polski sejsmometr z Suwałk. 6:42-Iran, 14:14 – 5.8 na Tajwanie.

Źródło: reuters, pap, https://iranpress.com/content/37396
5 1 vote
Article Rating