Iran wstrzymał sprzedaż ropy naftowej firmom brytyjskim i francuskim – poinformowało irańskie ministerstwo do spraw ropy naftowej w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.

– Eksport ropy dla firm brytyjskich i francuskich został wstrzymany. Będziemy sprzedawać naszą ropę nowym klientom – oświadczył rzecznik ministerstwa Alireza Nikzad. – Mamy naszych własnych klientów. Zastąpienie tych firm było rozważane przez Iran – dodał rzecznik.

Irańska zemsta

Agencja Reuters pisze, że posunięcie Teheranu wydaje się być krokiem odwetowym za podjętą w styczniu przez Unię Europejską decyzję o wstrzymaniu importu ropy z Iranu z dniem 1 lipca bieżącego roku. Irański minister do spraw ropy Rostam Ghasemi oświadczył 4 lutego, że republika islamska ograniczy eksport ropy do „niektórych” krajów europejskich.

Unia Europejska, która od Iranu kupowała 20 procent eksportowanej przez ten kraj ropy, zdecydowała wstrzymać do lata zakup w ramach sankcji przeciwko Teheranowi z uwagi na jego program jądrowy. Według Zachodu prowadzi on do wyprodukowania przez Iran broni jądrowej, a według Teheranu – służy potrzebom cywilnym.

Bruksela zareagowała w ten sposób na brak postępu w rokowaniach z Iranem na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego. W środę Unia Europejska otrzymała odpowiedź od głównego negocjatora Iranu ds. nuklearnych Saida Dżalila na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton z prośbą o wyjaśnienie kwestii program. W swym piśmie władze Iranu przekazały Ashton, że są gotowe do wznowienia negocjacji nuklearnych z wielkimi mocarstwami z grupy 5+1. Poprzednia runda rozmów między Iranem a „szóstką” w styczniu 2011 roku w Stambule zakończyła się fiaskiem.

 

Źródło:PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating