Iran wznowił proces wzbogacania uranu do poziomu 20 procent w obiektach nuklearnych w Fordo – przekazał rzecznik irańskiego rządu półoficjalnej agencji Mehr. Stanowi to złamanie paktu jądrowego, który Teheran zawarł w 2015 roku z zachodnimi mocarstwami oraz Rosją i Chinami.

Zdjęcie ilustracyjne

– Kilka minut temu w kompleksie Fordo rozpoczął się proces wzbogacania uranu do poziomu 20 procent – przekazał rzecznik Ali Rabei. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że jest to kolejny w ostatnim czasie akt Iranu naruszający porozumienie nuklearne z 2015 roku.

„Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej monitorują działalność zakładów wzbogacania paliwa (jądrowego) w Fordo w Iranie. Oczekuje się, że na podstawie ich informacji jeszcze dziś dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi przedstawi państwom członkowskim MAEA swój raport” – głosi komunikat rzecznika ONZ-owskiej agencji z siedzibą w Wiedniu.

MAEA już na początku stycznia informowała, że Iran w najbliższych dniach planuje rozpocząć wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent w zbudowanym we wnętrzu góry ośrodku Fordo. Eksperci wskazują, że choć proces ten łamie zapisy paktu, to jest nadal daleko od uzyskania uranu o czystości 90 procent, który można zastosować do budowy broni nuklearnej.

Wzbogacanie uranu
Reuters, PAP/Maciej Zieliński

„Izrael nie pozwoli Iranowi na produkcję broni jądrowej”

Posunięcie Iranu skomentował w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu. Jego zdaniem decyzję o wzbogacaniu uranu można wytłumaczyć jedynie jako krok w dążeniu do „dalszego rozwoju militarnego programu nuklearnego”. „Izrael nie pozwoli Iranowi na produkcję broni jądrowej” – oświadczył szef izraelskiego rządu w komunikacie.

Irański program nuklearny

Porozumienie nuklearne

Na mocy zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego Iran zobowiązał się do powstrzymania się od wzbogacania uranu powyżej 4 procent w zamian za stopniowe łagodzenie zachodnich sankcji. Jednak po tym, jak prezydent Donald Trump w 2018 roku wycofał USA z tego porozumienia i przywrócił sankcje, a nawet je zaostrzył, Teheran zaczął systematycznie je naruszać. Pozostali sygnatariusze porozumienia – Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny – maja nadzieję, że uda się nakłonić Iran do powrotu do przestrzegania jego postanowień.

W listopadzie ubiegłego roku parlament irański uchwalił ustawę zobowiązującą rząd do wznowienia wzbogacania uranu do poziomu 20 procent w odpowiedzi na zabójstwo czołowego irańskiego naukowca w dziedzinie badań jądrowych Mohsena Fahrizadeha.

Ustawa przewidywała wznowienie wzbogacania, jeśli sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego i sektora finansowego nie zostaną zniesione w ciągu 2 miesięcy. Ponadto zabrania ona dostępu do ośrodków nuklearnych w Fordo i Natanz inspektorom ONZ.

 

 

ŹródłoReuters, PAP
0 0 votes
Article Rating