Sroga zima dotarła do Irlandii Północnej i północnej części Anglii. W czwartek z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięto ponad 200 szkół. Wstrzymany został ruch lotniczy. Na drogach zrobiło się niebezpiecznie ślisko. Irlandzkie i brytyjskie władze ogłosiły alerty w związku z załamaniem pogody.

Irlandia Północna - Z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięto ponad 200 szkół 1

Jak informują lokalne media, w Irlandii Północnej obowiązuje żółty alert w związku z załamaniem pogody. Meteorolodzy ostrzegają przed opadami śniegu i silnym wiatrem. Na ulice wyjechały pługosolarki. Odwołano lekcje w ponad 130 szkołach.

Irlandia Północna - Z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięto ponad 200 szkół 4

Wyjątkowo ślisko

Irlandzka policja zaleca zachowanie ostrożności, gdyż na drogach jest wyjątkowo niebezpiecznie. Jezdnie pokrywa gruba warstwa lodu.

– Jedźcie powoli na możliwie najwyższym biegu. Nawet pojazdy z napędem na cztery koła mogą mieć problem ze swobodną jazdą po oblodzonych drogach – informował rzecznik PSNI (Police Service of Northern Ireland) w oświadczeniu dla mediów.

Irlandia Północna - Z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięto ponad 200 szkół 2

Alerty w Anglii

Również w północnej części Anglii odnotowano nadejście srogiej zimy.

– Na północ od Manchesteru mamy burze śnieżną, w wielu miejscach spadła gruba warstwa białego puchu – informował pracownik brytyjskich służb meteorologicznych Simon Partidge.

Premier David Cameron zapewniał, że „w przypadku intensywnych opadów śniegu wdrożone ma zostać zarządzanie kryzysowe”. „Wyjechały solarki, ludzie powinni słuchać ostrzeżeń” – dodał.

Brytyjskie służby meteorologiczne ogłosiły w znacznej części kraju alert żółty, a północ Anglii objęły alertem pomarańczowym. Ostrzeżono, że długie przebywanie na zimnie może mieć niekorzystny wpływ na dzieci i osoby starsze.
Irlandia Północna - Z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięto ponad 200 szkół 3

Wstrzymany ruch lotniczy

Zawieszono przyloty i odloty z lotniska w Manchesterze. Rzecznik lotniska poinformował, że loty wstrzymano „na krótki czas”, potrzebny do uprzątnięcia śniegu z pasów.

 

Prognozy na najbliższe dni

Według meteorologów sroga zima będzie utrzymywać się jeszcze przez najbliższe dni. Synoptycy prognozują opady śniegu i mróz w weekend i na początku kolejnego tygodnia.

0 0 votes
Article Rating