Jęzory lawy wciąż wydostają się z krateru islandzkiego wulkanu Bardarbunga. To już prawie piąty miesiąc ciągłych erupcji. Poniższy film pokazuje „piekielny” krajobraz z lotu ptaka.

Islandia - Coraz większe jezioro lawy z wulkanu Bárðarbunga 2

Zdjęcia lotnicze nakręcono 10 stycznia. Wulkan nadal produkuje połacie lawy, a to już prawie 5 miesięcy od pierwszej erupcji. Miała ona miejsce dokładnie 29 sierpnia.Pole lawy wynosi obecnie 85 kilometrów kwadratowych, wyliczyli naukowcy z NASA. Jest to największy na Islandii przepływ lawy bazaltowej od 200 lat, czyli od erupcji wulkanu Laki w 1780 r.

Wulkan wciąż mocno aktywny

Według raportu islandzkiego biura meteorologicznego z dnia 16 stycznia aktywność sejsmiczna Bardarbungi nadal jest silna. Codziennie w okolicy wulkanu występuje kilka małych trzęsień ziemi.

W ciągu ostatnich kilku tygodni pole lawy średnio powiększa się o 50-70 metrów sześciennych na sekundę. Co więcej meteorolodzy wciąż odnotowują wysokie wartości dwutlenku siarki. Jego duże stężenie może doprowadzić do ewakuacji okolicznych wiosek, jak już to miało miejsce w przeszłości.

 Islandia - Coraz większe jezioro lawy z wulkanu Bárðarbunga 1 Islandia - Coraz większe jezioro lawy z wulkanu Bárðarbunga 3
0 0 votes
Article Rating