Po potężnej erupcji wulkanu Eyjafjöll w ubiegłym roku, na Islandii budzą się ze snu kolejne wulkany spoczywające pod czapami lodowców. Tym razem obserwujemy erupcję wulkanu Loki-Fögrufjöll.

Glacjolodzy informują o erupcji wulkanu Loki-Fögrufjöll, spoczywającego pod czapą lodowca Vatnajökull w południowo-wschodniej Islandii.

Jest to pierwsza erupcja tego wulkanu od 1991 roku. Erupcja została zidentyfikowana po tym, że w tej części wyspy nie występowała nigdy aktywność geotermalna, a więc nie mogą to być gorące źródła.

Współrzędne miejsca aktywności podlodowcowej zdradzają, że mowa o wulkanie Loki-Fögrufjöll.

Dotychczas odnotowano jedynie trzy erupcje tego wulkanu. Pierwsza miała miejsce w 1910 roku. Wówczas gazy i popioły przebiły się przez czapę lodowca.

Kolejne dwie erupcje w 1986 i 1991 roku odbyły się pod lodowcem i nie były widoczne w pełnej okazałości. Dzisiejsza erupcja jest bardzo podobna do dwóch poprzednich.

Gorące gazy, popioły i strumienie lawy roztapiają czapę lodowca zmieniając śnieg i lód w potoki wody, które spływają po stokach zasilając rzekę Svedja. Ta z kolei wpada do laguny Hágöngulón i jeziora Thórisvatn.

Tak duże obszarowo powodzie wulkaniczne nie były nigdy wcześniej obserwowane w tym regionie. Poziom wody w lagunie po zasileniu jej w roztapiający się lód podniosły się aż o 70 centymetrów.

Ten zakątek Islandii nie jest zamieszkany, więc nie ma zagrożenia dla ludności. Erupcja jest niezwykle malownicza, dlatego też naukowcy fotografują ją z pokładów śmigłowców.

W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrasta aktywność wulkaniczna na Islandii. Przyczyną są erupcje wulkanów Eyjafjöll i Grímsvötn, które tworzą swoisty system, który nie raz w historii wyspy prowadził do reakcji łańcuchowej, a więc wybuchu wulkanu na wulkanem. www.twojapogoda.pl

Dane o islandzkim wulkanie:

Nazwa: Loki-Fögrufjöll
Wysokość: 1570 metrów
Współrzędne: 64.48 N, 17.80 W
Erupcje: 2011, 1991, 1986, 1910 rok.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating