W rejonie Bárðarbunga znów pojawiła się niewielka erupcja szczelinowa. Dlatego islandzkie władze ponownie podniosły (do najwyższego poziomu) alert dla lotnictwa.

Islandia - Erupcja wulkanu Bárðarbunga

Islandzkie służby meteorologiczne twierdzą, że erupcja stwierdzona na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od grożącego erupcją wulkanu, jest „bardzo spokojna i z trudem może być odnotowana na sejsmografach”. 

Zakaz lotów

Wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Mimo tego wszystkie lotniska pozostały otwarte – informuje Obrona Cywilna.

W piątek, w następstwie mniejszej erupcji, władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu.

Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych.

 

Podwyższona aktywność sejsmiczna

Od połowy sierpnia, w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

0 0 votes
Article Rating