W 2020 roku na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii zarejestrowano łącznie 22 000 wstrząsów sejsmicznych.
Większość z nich miała mniej niż 3 stopnie w skali Richtera. Ta ciągła aktywność sejsmiczna rozpoczęła się 26 stycznia 2020 roku w okolicy miasta Grindavík. Następnie wystąpiło unoszenie się powierzchni gruntu – najpierw o kilka centymetrów, potem coraz więcej, prawdopodobnie z powodu gromadzenia się magmy.

Islandia – Półwysep Reykjanes

„Na półwyspie Reykjanes aktywność sejsmiczna jest znacznie większa niż wcześniej” – mówi Kristín Jónsdóttir, koordynator ds. zagrożeń trzęsieniami ziemi w islandzkim biurze meteorologicznym. Jest to największa aktywność sejsmiczna od czasu rozpoczęcia pomiarów cyfrowych w 1991 roku.

Rejestrowana aktywność koncentrowała się w większości na obszarze od południowo-zachodniego krańca Reykjanes do jeziora Kleifarvatn na wschodzie, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy epicentrum wstrząsów przesuwało się na wschód, w kierunku Krýsuvíku. 20 października ubiegłego roku źródło trzęsienia ziemi o sile 5,6 znajdowało się niedaleko jeziora Djúpavatn.

Granica płyt tektonicznych grzbietu Reykjanes biegnie przez półwysep z zachodu na wschód. Spotykają się tutaj płyty północnoamerykańska z eurazjatycką, co zrodziło pomysł na popularny wśród turystów tzw. most międzykontynentalny koło Sandvík.

Średnio płyty oddalają się od siebie o około 1 cm rocznie, ale w ostatnim czasie przesunięcia w niektórych obszarach Reykjanes wyniosły do 16 cm.

Kristín zakłada, że ​​pod powierzchnią ziemi między jeziorem Kleifarvatn a górami Bláfjöll narasta ciśnienie, które może zostać uwolnione podczas silnego trzęsienia ziemi. Dwa takie trzęsienia, o magnitudzie 6,3 i 6, wystąpiły w 1929 i 1968 roku. Ich epicentrum znajdowało się w pobliżu gór Brennisteinsfjöll, na wschód od jeziora Kleifarvatn.

Björn Oddsson, geofizyk i dyrektor programowy Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, mówi, że półwysep Reykjanes jest stale monitorowany. Faza niepewności (najniższy stan alarmowy) pozostanie tam nadal utrzymana, jeśli aktywność sejsmiczna będzie powyżej średniej.

 

 

Źródło: icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating