W ciągu ostatnich dwóch tygodni, kaldera wulkanu Bárðarbunga zapadła się o kolejne 4 do 5 metrów. Południowa krawędź krateru zapadła się o około 7 do 8 metrów.

Islandia - Nadal zapada się kaldera wulkanu Bárðarbunga

Urządzenia GPS, które znajdują się na północy lodowca Vatnajökull pokazują, że w ostatnich tygodniach zmniejszyła się prędkość opadania kaldery. Informacje takie podali naukowcy współpracujący z Wydziałem Ochrony Cywilnej. W tym tygodniu specjaliści odbyli lot nad kalderą Bárðarbungi aby zbadać zmiany na lodowcu i warunki jakie tam panują.

Kamery termowizyjne, którymi wykonano zdjęcia pola lawy na Holuhraun ujawniły podziemną rzekę płynnej lawy. Rzeka wypływa z krateru, wpływa pod zastygłą lawę i płynie na północny-wschód rozciągając się na długości około 14 km.

Obraz, który został opublikowany przez naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandzkiego, pokazuje jak wygląda podziemna rzeka lawy.

Obecnie pole lawy mierzy 79,8 km kwadratowych i jest ono większe od obszaru metropolitarnego. Wypływ lawy na Holuhraun jest największym w Islandii i na świecie w czasie ostatnich 230 lat.

Źródło: icelandnews.is
Islandia, wulkan, lodowiec, lawa, Iceland volcano glacier, lava, Bárðarbunga
0 0 votes
Article Rating