Seria niewielkich trzęsień ziemi o sile 2-3 st. w skali Richtera nawiedza ostatnio półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Islandzkie Biuro Meteorologiczne nie spodziewa się na razie wybuchu wulkanu.

Wstrząsy pojawiać zaczęły się we wtorek wieczorem i trwały przez cały poranek w środę. Choć nad ranem zdawały się wygasać, ok. 10 rano znów przybrały na sile i trwały do 14. Późniejsze obserwacje nie wykazały jednak wyróżniającej się aktywności sejsmicznej w rejonie.

 

Siła większości wstrząsów mieściła się w przedziale 2-3 st. w skali Richtera, ale niektóre przekroczyły 3 stopnie – informuje portal ruv.is.

Według Islandzkiego Biura Meteorologicznego seria trzęsień ziemi była najprawdopodobniej skutkiem ruchów intruzji, czyli zastygłej magmy, która wdziera się między starsze formacje skalne.

Liczne wulkany w rejonie półwyspu

Reykjanes to półwysep i system wulkaniczny znajdujący się na południowym zachodzie Islandii, w poblizu Reykjaviku. W jego okolicach znajdują się liczne wulkany, a także gorące źródła wody i siarki.

Wstrząsy na obszarze Reykjanes są częste, a niektóre z nich mogą prowadzić do erupcji wulkanicznych. Jednak nic nie wskazuje na to, że tak będzie w przypadku ostatniej serii trzęsień.


Mapa aktywności sejsmicznej / en.vedur.is

Aktywność sejsmiczna na Islandii w ostatnich dniach / en.vedur.is

Źródło: en.vedur.is, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating