Na Islandii nieprzerwanie od 17 lat topnieją lodowce. Islandzcy glacjolodzy szacują, że rocznie ubywa średnio metr lodu. Taka zmiana jest mało zauważalna, ale po 50 latach lodowiec mniejszy o 50 metrów zdecydowanie zmienia już krajobraz. 

Mimo to dzięki istniejącym nadal lodowcom, których obszar zajmuje około 11 proc. powierzchni wyspy,Islandia pozostaje krajem dysponującym największymi na świecie zasobami słodkiej wody zamkniętymi w lodach.

Pomiary lodowców prowadzone są na Islandii od 80 lat. Wynika z nich, że najszybsze topnienie lodu obserwuje się na południowo – wschodniej części wyspy. Znajduje się na niej min. trzeci co do wielkości w świecie i największy na Islandii lodowiec Vatnajoekull. Jego powierzchnia wynosi 8400 kilometrów kwadratowych, grubość przekracza kilometr, a objętość jest oceniana na 3 000 kilometrów sześciennych.

Z tego też powodu proces topnienia niewiele jeszcze mu zaszkodził. Oceniając zaś sytuację mniejszych lodowców w różnych częściach Islandii, glacjolodzy mówią już nie tylko o cofaniu się lodu, ale nawet o ich zanikaniu.

Źródło: wp.pl
0 0 votes
Article Rating