Komisarz Policji z głównej komendy w Reykjaviku i komisarz Rejonowy Policji z południowej Islandii ogłosili „fazę niepewności” z powodu dużej aktywności sejsmicznej w okolicy wulkanu Katla, który znajduje się pod lodowcem Mýrdalsjökull.

islandia-rosnie-aktywnosc-sejsmiczna-w-okolicy-wulkanu-katla

Faza niepewności jest ostrzeżeniem najniższego stopnia, które ma na celu przestrzeganie obywateli przed niebezpieczeństwem jakie może spowodować erupcja wulkanu. Oznacza ona, że zdarzenia, które mają miejsce mogą doprowadzić w niedalekiej przyszłości do zagrożeń naturalnych.

islandia-rosnie-aktywnosc-sejsmiczna-w-okolicy-wulkanu-katla

Mieszkańcy okolic wulkanu Katla jak również służby ratunkowe i policja zostały postawione w stan gotowości. Wszyscy muszą liczyć się z koniecznością ewakuacji ludzi, którzy znajdują się na terenach zagrożonych.
Naukowcy cały czas monitorują okolicę.

Aktywowano specjalny plan awaryjny, na wypadek erupcji pod lodowcem Mýrdalsjökull.

Zwiększona aktywność sejsmiczna, rozpoczęła się w okolicy Katli 29. września i nadal trwa. Po dzisiejszym posiedzeniu Rady Naukowej Wydziału Ochrony Ludności, stwierdzono, że aktywność sejsmiczna jest powodowana przez ruch magmy w obrębie kaldery wulkanu Katla.

Obecnie pod uwagę brane są trzy możliwości:
– aktywność sejsmiczna zmniejszy się bez dalszych konsekwencji,
– dojdzie do powodzi lodowcowej – jökulhlaup, która towarzyszy małym erupcjom pod lodowcem,
– rozpocznie się erupcja wulkanu Katla, która dotrze do powierzchni lodowca i będzie jej towarzyszyć powódź oraz wybuch dużej ilości popiołów
– naukowcy nie wykluczają innych wydarzeń, które mogą wiązać się ze zwiększoną aktywnością Katli.

Osoby podróżujące w okolicy lodowca Mýrdalsjökull, otrzymały powiadomienia o istniejącym zagrożeniu.

W związku z aktywnością wulkanu, zmieniono kod lotniczy dla Katli z zielonego na żółty. Oznacza on, że wulkan jest bardzo aktywny i występuje podwyższona faza niepokoju.

 

Źródło: icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating