Islandzki wulkan Bardarbunga może wkrótce wybuchnąć. – Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty – informują sejsmolodzy. Od soboty w rejonie wulkanu pojawiło się już prawie 3 tys. trzęsień ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, pojawią się rozległe powodzie, a chmura pyłu może zakłócić transport lotniczy.

Wulkan Bárðarbunga - Islandia

Islandia

Od soboty rano w rejonie lodowca Vatnajökull trzęsie się ziemia. Odnotowano już ponad 2,8 tys. wstrząsów. Większość z nich jest słaba, nie przekracza 2 w skali Richtera, ale pojawiło się kilka trzęsień 3 stopnia i jedno, które oceniono na 4,5 w skali Richtera.

– To największe trzęsienie ziemi, które pojawiło się w tym rejonie od 1996 roku. Jest więc wiele powodów, które mogą zwiastować nadejście wybuchu – powiedziała Kristin Jonsdottir, sejsmolog.

Ostrzeżenie przed wulkanem

Taka wysoka aktywność spowodowana jest krążeniem magmy. Mimo że jeszcze nie jest ona widoczna, sejsmolodzy wiedzą, że znajduje się ona około 3-7 km pod powierzchnią lodowca i związana jest z aktywnym wulkanem Bárðarbunga. Istnieje ryzyko, że wkrótce dojdzie do erupcji. Dlatego ogłoszono pomarańczowy alarm, który oznacza czwarty stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali.

– Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty – przyznał w rozmowie ze szwedzką gazetą „Dagens Nyheter” Reynir Boedvarsson, sejsmolog z Instytutu Geologicznego przy Uniwersytecie w Uppsali.

Lodowiec Vatnajökull - Islandia

Lodowiec Vatnajökull – Islandia

Możliwe powodzie i paraliż lotów

Jednak największym zmartwieniem dla Islandczyków jest zagrożenie powodzią. Jeśli dojdzie do wybuchu, roztopi się część lodowca, a woda spłynie w dół doliny, do zaludnionych rejonów. Mieszkańcy wyspy porównują to zagrożenie do sytuacji z 1996 roku, kiedy w wyniku wybuchu zniszczona została m.in. część drogi krajowej.

Prócz powodzi problemem stałaby się też potężna chmura popiołów, która mogłaby zakłócić ruch lotniczy. Tak było w 2010 roku po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull.

Kamery OnLine skierowane na wulkan: vedur2.mogt.is

Dyskusja na Forum.LosyZiemi.pl

Źródło: visir.is, dn.se, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating