Od stycznia w okolicy Grindavik, na Półwyspie Reykjanes mamy do czynienia ze zwiększoną aktywnością sejsmiczną. W ostatnich dniach liczba trzęsień ziemi zaczęła rosnąć, a od nocy 19 lipca występowały silne wstrząsy, które odczuli mieszkańcy Reykjaviku.

Grindavik, Islandia
Źródło: WikiPedia

Tuż przed północą wystąpiło pierwsze z trzęsień i jego siła miała 5,0 stopnia, epicentrum tego wstrząsu znajdowało się w okolicy Fagradalsfjall.

Wcześniej, w sobotę 18 lipca rano zarejestrowano wstrząs o sile 4,1 stopnia, dwie minuty wcześniej wystąpił wstrząs o sile 3,2.

Mieszkaniec Grindaviku Smári Jökull Jónsson, powiedział, że trzęsienie było wyraźnie odczuwalne i trwało dużej niż wiele innych trzęsień, które występowały w ostatnim czasie. „Było ono wyraźnie jednym z większych” dodał.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy miało tu miejsce wiele trzęsień ziemi, ale to było zdecydowanie jednym z większych. W domu wszystko się trzęsło.” powiedział Smári w rozmowie z Vísir.

Ponad 1400 trzęsień ziemi zostało zarejestrowanych na Półwyspie Reykjanes w czasie ostatnich 24 godzin z 19/20 lipca, a ostatnie najsilniejsze wystąpiło o 5:46 i miało magnitudę 4,6.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne planet wystąpią między 16-20 lipca, z silnymi szczytami 17 i 19 lipca

 

Źródło: icelandnews.is

 

 

0 0 votes
Article Rating