Niepokojąco dużą liczbę trzęsień ziemi wykryto w niedzielę, w okolicy jeziora Þingvellir. Wszystkie wstrząsy miały swoje źródło w okolicy uśpionego wulkanu Skjaldbreiður. Jest on częścią malowniczego łańcucha górskiego wznoszącego się w Parku Narodowym Þingvellir. Najsilniejszy z wstrząsów miał 3,8 stopnia w skali Richtera, a w serii wystąpiło ponad 100 wstrząsów.

Wulkan Skjaldbreiður

Pomimo tych licznych wstrząsów, wulkanolodzy z Islandzkiego Biura Meteorologicznego zapewniają, że nie ma żadnych oznak zbliżającej się erupcji.

Mapa trzęsień ziemi w Islandii. Punkt oznaczony zieloną gwiazdką to wulkan Skjaldbreiður, gdzie wystąpił dziś wstrząs o sile 3,8 stopnia w skali Richtera/ mapa vedur.is

Skjaldbreiður jest wulkanem tarczowym, wznoszącym się na wysokość 1060 m n.p.m. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce około 3350 lat p.n.e. Wulkany tarczowe charakteryzują się szerokim i spłaszczonym stożkiem. Z tego typu wulkanów wydobywa się rzadka i bardzo gorąca lawa zasadowa.
Określenie „wulkan tarczowy” pochodzi od islandzkiego wulkanu Skjaldbreiður, który można przetłumaczyć jako „szeroka tarcza”.

 

 

 

 

Źródło: vedur.is, icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating