Trzęsienie ziemi o sile 4,1 stopnia w skali Richtera, wczesnym popołudniem wstrząsnęło jednym z największych wulkanów w Islandii.

Bárðarbunga / fot. visir.is

We wtorek, 24 października o godzinie 14:18 UTC, system monitorowania wstrząsów sejsmicznych, należący do Islandzkiego Biura Meteorologicznego, wykrył trzęsienie ziemi oddalone o 6.5 km na południowy-wschód od kaldery wulkanu Bárðarbunga. Zdaniem meteorologów, w ciągu ostatnich 48 godzin wykryto pół tuzina mniejszych trzęsień ziemi, które wystąpiły w okolicy kaldery sub-glacialnego wulkanu. Epicentrum aktywności znajdowało się na głębokości zaledwie 1,1 km.

Każde trzęsienie ziemi, które występuje w aktywnym wulkanie i jest większe niż trzy stopnie w skali Richtera jest uważane za bardzo silne. Trzęsienia większe niż 4 stopnie są stosunkowo rzadkie i związane są ze znaczną i rosnącą aktywnością geologiczną wulkanu.

Bárðarbunga, która jest jednym z najpotężniejszych systemów wulkanicznych w Islandii, znajduje się pod północno-zachodnią częścią lodowca Vatnajökull.

Bárðarbunga wykazuje znaczące oznaki aktywności sejsmicznej od końca erupcji na polu lawy Holuhraun w latach 2014-15. Uważa się, że aktywność ta spowodowana jest przez magmę, która przemieszcza się przez komory olbrzymiego, znajdującego się pod lodowcem wulkanu.

Od czasu zakończenia erupcji na Holuhraun, zarejestrowano w kalderze kilka silnych trzęsień ziemi, ale jak na razie nie ma żadnych oznak nadchodzącej erupcji wulkanicznej.

 

Źródło: visir.is, icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating