Islandzkie Biuro Meteorologiczne podniosło poziom ostrzegawczy dla ruchu lotniczego do poziomu pomarańczowego. Pomiary GPS potwierdziły szybkie ruchy magmy wewnątrz wulkanu Bárðarbunga. 

Islandia - Wstrząsy sejsmiczne

Aktywność sejsmiczna w Bárðarbunga w ciągu ostatnich 10 do 18 godzin przesunęła się w kierunku północno-wschodnim. W ciągu dwóch dni wystąpiło 1551 wstrząsów sejsmicznych, najsilniejszy miał siłę 3.8 w skali Richtera. Ostatnia erupcja centralnego wulkanu Bárðarbunga miała miejsce w 1794 roku, erupcja z 1910 roku miała miejsce z wulkanu Hamarinn, który znajduje się na południowy zachód od Bárðarbunga. 

Islandia - Drżenie harmonicznych na stacji Dyngjuháls SIL

Islandia – Drżenie harmonicznych na stacji Dyngjuháls SIL

Bárðarbunga jest jednym z największych szczelinowych wulkanów w kraju. Ma około 200 km długości i do 25 km szerokości. Wulkan ten znajduje się w całości pod lodowcem Vatnajökull. Jest on uznawany za jeden z najsilniejszych i najbardziej niebezpiecznych wulkanów, pisze eldgos.is. Kaldera wulkanu ma około 70 kilometrów kwadratowych i jest głęboka na około 700 metrów.

Wulkan Bárðarbunga jest też drugim najwyższym szczytem w Islandii, który wznosi się na 2009 metrów nad poziomem morza.

– W ciągu ostatnich siedmiu lat, aktywność wulkanu Bárðarbunga ciągle rosła, podobnie było na północ od wulkanu. Po erupcji wulkanu Grímsvötn, która miała miejsce w maju 2011 roku aktywność Bárðarbungi wyraźnie się zmniejszyła, ale po jakimś czasie ponownie zaczęła ona rosnąć. Już od dłuższego czasu obserwujemy serię trzęsień ziemi, które są dowodem na to, że obecnie wulkan ten ma taką samą aktywność jaką miał przed wybuchem wulkan Grímsvötn – informuje Islandzkie Biuro Meteorologoczne.

Źródło: eldgos.is
0 0 votes
Article Rating