Jak informuje mbl.is, pojawiła się nowa szczelina w miejscu erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Można zaobserwować tryskającą z niej lawę.

Nowa szczelina w Fagradalsfjall / fot. mbl.is / Webcam

Kiedy 9 sierpnia po raz pierwszy wykryto nową szczelinę, było zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to krater, czy tylko niewielki otwór należący do głównego ujścia lawy.

16 sierpnia jednak Zespół Wulkanologii i Katastrof Naturalnych Południowej Islandii zamieścił na swojej stronie na Facebooku następujące oświadczenie:

„Na kamerze internetowej mbl.is widać obok krateru nowy otwór, z którego tryska lawa. Otwór ten był widoczny przez ostatnie dni, ale sądzono, że to tylko lawa wypływa przez krawędź krateru. Teraz jednak wyraźnie widać, że jest to niezależne ujście, oddzielone od jeziora lawowego w kraterze. Wokół nowego ujścia uformowała się mała misa krateru”.

„Nowa szczelina w dolinie Geldingadalur gwałtownie się dziś powiększyła. Lawa tryska z niej z wielką siłą, tworząc rozpryski wyższe niż w tym większym kraterze. Ten stożek urósł bardzo szybko. Jego wysokość zbliża się obecnie do wysokości głównego krateru i może nawet ją przekroczyć. Jest on dość stromy, więc może się łatwo zawalić”.

 

 

Źródło: icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating