W Izraelu ogłoszono, że powstaje nowy lek na COVID-19, jego skuteczność wynosi ponad 90%.

Internetowe wydanie The Jerusalem Post donosi, że powstało nowe lekarstwo na COVID-19  o nazwie EXO-CD24. Został poddany II fazie badań w Atenach i pozwolił wyzdrowieć 29 z 30 pacjentów w stanie od umiarkowanego do ciężkiego w ciągu maksymalnie 5 dni.

Lek opracowało Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie, testując go na Greckich pacjentach. Okazało się, że ponad 93% spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym okresie. Wyniki zostały potwierdzone w drugim etapie badań.

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera, który poinformował, że „dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów”. Profesor Arber zarysował działanie preparatu, określając go jako środek „medycyny precyzyjnej” – podaje Polsat News.

Jak wyjaśnia prof. Nadira Arbera, główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego.  Tymczasem lek EXO-CD24 reguluje mechanizmy odpowiedzialne za tę burzę cytokin i wprowadza równowagę w organizmie chorego. Co więcej, pozwala uniknąć wielu skutków ubocznych wynikających z infekcji.

 

Kiedy lek na COVID-19?

Zanim lek trafi na rynek, konieczna jest jeszcze jedna faza badań, w której weźmie udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo. Cykl badawczy prawdopodobnie zostanie zakończony jeszcze w 2021 roku, a później, jak zapewniają jego twórcy, ma być szybko udostępniony po niewielkich kosztach.

 

 

Źródło: Reuters

 

 

5 1 vote
Article Rating