To dopiero listopad, a na Syberii już spadła rekordowa ilość śniegu. Takich opadów nie było tam od 30 lat. Biała pokrywa śnieżna całkowicie zasypała dachy domów, zajęcia w szkołach zostały odwołane.

jakucja-rosja-rekordowa-ilosc-sniegu-na-syberii-najwieksze-opady-od-30-lat-4

Od 30 lat w Jakucji, na Syberii (północno-wschodnia część Rosji) nie było tak potężnej śnieżycy. Ostatnie opady były pięć razy wyższe niż wynosi średnia miesięczna na listopad w tym rejonie. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie średnio od 2 do 2,5 metra. Sytuacje dodatkowo pogarsza bardzo silny, mroźny wiatr.

jakucja-rosja-rekordowa-ilosc-sniegu-na-syberii-najwieksze-opady-od-30-lat-2

Odcięci od świata

Według rosyjskich portali informacyjnych, komunikacja między centrum regionalnym a wsiami w tym rejonie została przerwana. Wioski i miasta są odcięte od świata. Zamknięto zakłady pracy, szkoły, przedszkola i sklepy.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, utrudnione jest także karmienie zwierząt gospodarczych. Mieszkańcy zostali zmuszeni do uboju młodych koni ze względu na trudności z organizacją obozów zimowych dla bydła. Minister Jakucji do spraw rolnictwa Peter Aleksiejewa zaleca władzom powiatowym poszukiwania odpowiednich pastwisk dla koni i obserwację wychudzonych zwierząt. Rozpoczęły się już prace w celu usunięcia śniegu z dróg i dotarcia do miejsc z paszą. Władze w Moskwie zapowiedziały pomoc dla całkowicie sparaliżowanej wczesnym atakiem zimy Jakucji.

jakucja-rosja-rekordowa-ilosc-sniegu-na-syberii-najwieksze-opady-od-30-lat

Wpływ na zimę w Ameryce

Syberia jest znana jako jedno z najzimniejszych miejsc na naszej planecie. Według prognoz amerykańskiego meteorologa dr Judah Cohen, który na podstawie obserwacji pokrywy śnieżnej na Syberii przepowiada prognozę pogody w Stanach zjednoczonych, październikowa pogoda w tym regionie wskazuje na surowszą zimę z bardzo mroźnym powietrzem w północnej części Stanów. Wiatr wiejący z Syberii może przynieść śnieg nawet na bardziej południowych krańcach USA.

jakucja-rosja-rekordowa-ilosc-sniegu-na-syberii-najwieksze-opady-od-30-lat-3

Od 2013 roku, co roku obserwujemy wzrost pokrywy śnieżnej. Przez wysokie ciśnienie, w okresie zimowym zimna pokrywa śnieżna zaczyna się również rozszerzać poza Syberię.

 
0 0 vote
Article Rating