Siedem osób zginęło w pożarze, który wybuchł w czwartek rano w przedszkolu w mieście Janauba w brazylijskim stanie Minas Gerais. Według policji, ogień podłożył ochroniarz. Ofiary to pięcioro dzieci, nauczycielka i sam podpalacz. Około 30 osób przewieziono do szpitali.

– To tragedia bez precedensu – mówił dziennikarzom burmistrz Janauby Carlos Isaildon Mendes.

Rozlał benzynę i podpalił

Jak relacjonował, dzieci przygotowywały się właśnie do posiłku, kiedy zatrudniony w przedszkolu ochroniarz wszedł do sali, rozlał benzynę i rozpalił ogień zapalniczką.

Zidentyfikowany jako 50-letni Damiao Soares dos Santos zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń. Jego poparzenia obejmowały 100 procent ciała.

Zginęło co najmniej sześć osób – pięcioro dzieci w wieku 4-5 lat i nauczycielka, która miała poparzone 90 procent ciała. Kobieta osierociła dwoje dzieci.

Motywy sprawcy wciąż są badane. Jak podają brazylijskie media, mężczyzna był wcześniej na zwolnieniu. W czwartek miał się pojawić w przedszkolu, by wręczyć zaświadczenie medyczne.

Ponad 40 osób zostało rannych, około 30 przewieziono do szpitali. Niektóre z nich musiały zostać przetransportowane do stolicy stanu Minas Gerais, Belo Horizonte.

Janauba w Minas Gerais, Brazylia

„Nie widziałem wojny, ale sytuacja wydaje mi się podobna”

Jak podają brazylijskie media, przedszkole mieści się w ubogiej dzielnicy górniczej Janauby. Uczęszcza do niego ponad 80 dzieci.

Sala, w której wybuchł pożar, została całkowicie zniszczona. – Nigdy nie widziałem wojny, ale sytuacja tutaj wydaje mi się podobna. To katastrofa – mówił burmistrz Janauby.

Tuż po informacji o tragedii przed przedszkolem zaczęli gromadzić się zdesperowani rodzice, oczekujący na informacje o losie swoich dzieci.

Matka jednej z ofiar, czteroletniego Juana Miguela, powiedziała w rozmowie z „O Globo”, że niewiele wcześniej rozważała zapisanie chłopca do innego przedszkola.

– Przeprowadzamy się do innej dzielnicy – wyjaśniała. – Obudziłam się wcześnie, by zawieźć go do przedszkola. Kiedy zobaczyłam go po raz kolejny, już nie żył – opowiadała.

Burmistrz Janauby ogłosił siedem dni żałoby.

 

Źródło: BBC Brasil, O Globo, tvn24
0 0 votes
Article Rating