Po obfitych opadach deszczu w środę w Hiroszimie osunęła się ziemia. Blisko 40 osób poniosło śmierć, a wiele jest jeszcze uwięzionych pod lawiną błotną, która porwała domy na przedmieściach. Rząd wysłał ekipę ratunkową na miejsce tragedii.

Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 6 

Ostatnie doniesienia informują o przynajmniej 36 osobach zabitych i dziesiątkach uwięzionych pod osuniętą ziemią. Do tragedii doszło w środę 20 sierpnia w Hiroszimie. Miasto leży na wyspie Honsiu, w południowej części wysp Japońskich. Bilans ofiar cały czas wzrasta.

Porwane domy

W trzech częściach miasta lawiny błotne zniszczyły domy wielu mieszkańcom. Największe zniszczenia objęły podmiejskie osiedla mieszkaniowe.

– Wszystko co mogliśmy zrobić, to zebrać się z rodziną i spróbować uciec przed błotem, które zaczęło się wdzierać do naszego domu – powiedział jeden z mieszkańców, który zdążył się uratować.

Władze miasta w nocy z wtorku na środę ostrzegły mieszkańców przed możliwością pojawienia się lawiny. Niestety wielu z nich zdało sobie sprawę z zagrożenia, gdy zobaczyli błoto płynące po ulicy.

– Kiedy zdałem sobie sprawę, co się dzieje, błoto zaczęło porywać samochody i wtedy wszystko zaczęło się osuwać – relacjonuje świadek wydarzenia.

Pomoc od rządu

Japoński premier Shinzo Abe zapowiedział, że rząd wyśle wojsko do pomocy w akcji ratunkowej i do usuwania skutków tragedii.

– W celu wzmocnienia operacji humanitarnych i ratowniczych wysłałem setki żołnierzy – powiedział Abe.

Na miejscu tragedii ma pojawić się ponad 600 żołnierzy. Na pomoc ruszyła także ekipa z helikopterem, którzy z powietrza wyciągają ludzi porwanych przez lawiny błotne.

Niebezpieczeństwo nie minęło

Władze ostrzegają przed kolejnymi osuwiskami, spływami błotnymi i powodziami w tym rejonie.

Lawiny błotne zeszły po obfitych opadach deszczu, który nieustannie wisiał nad miastem przez 24 godziny przed tragedią. Japońskie media poinformowały, że części miasta zarejestrowały swoje najwyższe poziomy opadów w historii, a niektóre obszary zanotowały 204 l/mkw. deszczu w ciągu 3 godzin.

Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 5 Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 4 Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 3 Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 2 Japonia - Co najmniej 36 ofiar lawiny błotnej 1

Źródło: PAP, rmf24, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating