W czwartek rano doszło do erupcji wulkanu na japońskiej wyspie Kuchinoerabu. Słup dymu i popiołu wzniósł się na wysokość sześciu kilometrów.

– Dzisiaj około godziny 9.15 doszło do erupcji na wyspie Kuchinoerabu. Dym osiągnął wysokość sześciu kilometrów, a potok piroklastyczny rozlał się na odległość półtora kilometra od krateru – mówił w czwartek na konferencji prasowej Yoshihide Suga, sekretarz Japonii.

Potok piroklastyczny to mieszanina gazów wulkanicznych, popiołów oraz okruchów skalnych, która może osiągać prędkość 150 kilometrów na godzinę. Ten związany z czwartkową erupcją nie dotarł do terenów zamieszkałych.

Suga zapewnił, że nie ma żadnych doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Duża erupcja w 2015 roku

Ten sam wulkan wybuchł wcześniej w 2015 roku, wysyłając popioły i dym na wysokość tysięcy metrów. Powstałe potoki piroklastyczne dotarły do morza. Konieczna była ewakuacja wszystkich mieszkańców wyspy. Obecnie Kuchinoerabu-jimę zamieszkuje około 100 osób.

W Japonii znajduje się 110 aktywnych wulkanów. 47 jest stale monitorowanych.

Zbliża się w miarę silne multi-oddziaływanie magnetyczne, którego szczyty wystąpią 14-17 stycznia

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo, https://www.ibtimes.com/video-shows-japanese-volcano-kuchinoerabu-jima-erupting-spewing-smoke-rock-2753119

 

 

0 0 vote
Article Rating