W piątek rano na japońskiej wyspie Kuchinoerabujima doszło do erupcji wulkanu Shindake. Wulkan wysłał w powietrze kłęby czarnego dymu. Władze postanowiły ewakuować mieszkańców wyspy. Naukowcy ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.

Japonia- Duża erupcja wulkanu Shindake na wyspie Kuchinoerabujima 1

Władze Japonii ostrzegają przed kolejną erupcją wulkanu Shindake. Do pierwszej erupcji doszło o godzinie 10:16 czasu lokalnego (1:16 UTC).

Spływ materiałów piroklastycznych

Zaraz po gwałtownej erupcji, nastąpił spływ materiału piroklastycznego po zboczu wulkanu do oceanu.

– Trudno jest przewidzieć, jak sytuacja się rozwinie. Nie ma na razie żadnych oznak, że będzie potężna erupcja. Musimy być bardzo czujni – powiedział Sadayuiki Kitagawa z japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Naukowcy poinformowali, że jest jeszcze za wcześnie, aby określić typ erupcji.

– Oceniając po skali, nie była to erupcja freatyczna (wybuch spowodowany naciskiem pary wodnej, która powstała na skutek kontaktu wody z magmą – red.) – wyjaśnił Kitagawa.

Ewakuacja mieszkańców

Nikt z prawie 140 mieszkańców wyspy nie został ranny. Władze nałożyły obowiązek ewakuacji mieszkańców wyspy.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom wyspy – powiedział Abe.

Rzecznik rządu w Tokio poinformował, że na wyspę został wysłany statek, który ewakuuje mieszkańców wyspy.

Część lotów została odwołana – przede wszystkim do Okinawy oraz Azji południowej. Lotnisko nie planuje anulować wszystkich lotów.

Japonia- Duża erupcja wulkanu Shindake na wyspie Kuchinoerabujima 2

Wzrost aktywności sejsmicznej

Wyspa oddalona jest o około 1000 km na południowy zachód od Tokio. W odległości 160 km leży również elektrownia jądrowa na wyspie Kiusiu.

Ostatnio wulkan wybuchł latem poprzedniego roku. Wtedy również nastąpił wypływ lawy. Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie państw świata.

W ostatnich tygodniach nastąpił nagły wzrost aktywności. We wrześniu 2014 roku podczas wybuchu wulkanu Ontake zginęło 60 osób. Naukowcy nie przewidzieli nagłej erupcji. Na zboczach wulkanu znajdowali się wtedy turyści.

Japonia- Duża erupcja wulkanu Shindake na wyspie Kuchinoerabujima 3 Japonia- Duża erupcja wulkanu Shindake na wyspie Kuchinoerabujima 4

 

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating