W elektrowni Fukushima I doszło do kolejnej eksplozji wodoru, a nad kompleksem nuklearnym unosi się dym – poinformowała agencja Reutera. Na razie rozmiar zniszczeń nie jest znany. Według wstępnych informacji nie została zniszczona komora reaktora nr 3, w której mieści się rdzeń. Nie wiadomo jednak, czy nie doszło do radioaktywnego wycieku.

4:28 Komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora nr 3 jest nienaruszona – poinformował po poniedziałkowej eksplozji w elektrowni Fukushima I rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano. Dodał, że jest mało prawdopodobne aby do atmosfery przedostały się substancje radioaktywne. 

3:59 Pracownicy elektrowni atomowej Fukushima I zostali poszkodowani w poniedziałkowym wybuchu – podała japońska agencja Kyodo. Według operatora elektrowni, firmy Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) 3 osoby zostały ranne, a 7 uznano za zaginione.

3:45 Około 2 tys. ciał znaleziono w poniedziałek na brzegach prefektury Miyagi – podała nad ranem agencja Kyodo.

3:28 W elektrowni Fukushima I doszło do kolejnej eksplozji wodoru, a nad kompleksem nuklearnym unosi się dym – poinformowała agencja Reutera. Japońskie służby nie potrafiły natychmiast odpowiedzieć na pytanie, czy wybuch w reaktorze numer 3 doprowadziło do niekontrolowanego wycieku radioaktywnego. Ludziom w promieniu 20 km od elektrowni nakazano pozostać w budynkach. Wcześniej władze ostrzegały, że w elektrowni może dojść do kolejnego wybuchu wodoru.

3:16 Japonia ogłosiła nowe ostrzeżenie o tsunami w tym samym regionie, które zostało zniszczone po piątkowym trzęsieniu ziemi. Agencja Kyodo podała, że nowe tsunami może mieć 3 metry wysokości.

2:49 Wstrząsy sejsmiczne o sile 5,8 st. w skali Richtera nawiedziły w poniedziałek północno wschodnią Japonię krótko po godz. 10.00 czasu miejscowego (2 w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) – poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Wstrząsy były silnie odczuwalne w Tokio, gdzie kołysały się wysokie budynki i na terytorium otaczającej stolicę Japonii prefektury Ibaraki. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim w odległości 150 km na północny wschód od stolicy Japonii.

2:28 Trzy osoby zostały wystawione na promieniowanie w pobliżu elektrowni jądrowej Fukushima – podała agencja Kyodo. Nie wiadomo, jak dużą dawkę promieniowania dostali, ani w jakim znajdują się stanie. W sumie japońskie władze potwierdziły, że napromieniowane zostały 22 osoby, a 190 mogło zostać przekraczające dawki promieniowania.

2:03 Bank Japonii dokonał w poniedziałek największej operacji finansowej w swojej historii skierowując na rynki gigantyczną sumę 7 bln jenów (85,5 mld dolarów) w celu uspokojenia sytuacji i wsparcia narodowej waluty. – Podejmujemy wszystkie możliwe działania w celu zapewnienia stabilności rynków finansowych – powiedział rzecznik banku. – To najpoważniejsza z dokonanych przez nas operacji – dodał. Notowania na tokijskiej giełdzie rozpoczęły się jednak poniedziałek od dużych spadków. Indeks Nikkei 225 stracił 556 pkt. (5,4 proc.) spadając do poziomu 9.698,37 pkt.

1:59 Premier Japonii Naoto Jan powiedział w poniedziałek, że sytuacja w zniszczonej elektrowni jądrowej Fukushima I wciąż budzi obawy, ale władze robią wszystko, by zapobiec dalszym zniszczeniom.

0:34 W poniedziałek rano poziom promieniowania w elektrowni Fukushima I podniósł się ponad stan alarmowy w nocy w niedzieli na poniedziałek polskiego czasu (poniedziałek rano w Japonii) – podała agencja Kyodo. Według rzeczniczki firmy TEPCO (do której należy ta elektrownia), poziom ten wynosi obecnie 751,2 mikrosiwertów na godzinę i jest nieco większy niż dawka otrzymywana podczas prześwietlenia promieniami Rentgena w gabinecie lekarskim. Przekracza jednak dopuszczalny poziom. Naoki Kumagai z Japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego i Przemysłowego powiedział, że poziom radioaktywności byłby znacznie wyższy gdyby rdzeniowi reaktora groziło stopienie.

23:27 Poziom radioaktywności w rejonie elektrowni atomowej Onagawa, w prefekturze Miyagi, powrócił do normalnego – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Wcześniej MAEA informowała, że ogłoszono tam pierwszy, najniższy stopień zagrożenia. Alarm wszczęto po tym, gdy radioaktywność wokół elektrowni przekroczyła dopuszczalny poziom. „Obecnie władze japońskie przypuszczają, że zwiększony poziom radioaktywności mógł mieć związek z emisją substancji radioaktywnych z elektrowni Fukushima Daiichi. Pomiary na miejscu nie wykazały emisji takich substancji z trzech reaktorów w Onagawa” – stwierdziła MAEA. Japonia walczyła w niedzielę o utrzymanie pod kontrolą reaktorów atomowych w elektrowniach Fukushima I i Fukushima II, uszkodzonych przez piątkowe trzęsienie ziemi, które wraz z towarzyszącym mu tsunami ściągnęło na kraj najpoważniejszy kryzys w jego powojennej historii. Władze nakazały ewakuację wszystkich mieszkańców z 20-kilometrowej strefy wokół elektrowni Fukushima I i 10-kilometrowej strefy wokół pobliskiej siłowni jądrowej Fukushima II. Łącznie tereny te musiało opuścić około 140 tys. ludzi.

 

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1695765,0,1,kolejny-wybuch-w-elektrowni-jadrowej-doszlo-do-wycieku,wiadomosc.html

 

Elektrownie atomowe w Japonii

Elektrownie jądrowe w miastach: Kashiwazaki, Fugushima, Takahama, Tokai, Chugoku (południowo – zachodnia Japonia, prefektura Shimane); ok. 33% energii z elektrowni jądrowych (pracujących reaktorów jądrowych jest w sumie 56).

– EJ Fukushima Daiichi – typ BWR (6), moc 4500 MWe
– EJ Fukushima Daini – typ BWR (4), moc 4400 MWe
– EJ Genkai – typ PWR (4), moc 3500 MWe
– EJ Hamaoka – typ BWR (4) i ABWR (1), moc 5000 MWe
– EJ Higashi Dori – typ BWR (1), moc 1100 MWe
– EJ Ikata – typ PWR (3), moc 1800 MWe
– EJ Kashiwazaki – typ BWR (5) i ABWR (2), moc 8200 MWe
– EJ Mihama – typ PWR (3), moc 1700 MWe
– EJ Monju – FBR (1), moc 280 MWe
– EJ Ohi – typ PWR (4), moc 4500 MWe
– EJ Onagawa – typ BWR (3), moc 2200 MWe
– EJ Sendai – typ PWR (2), moc 1700 MWe
– EJ Shika – typ BWR (1) i ABWR (1), moc 1900 MWe
– EJ Shimane – typ BWR (2), moc 1300 MWe
– EJ Takahama – typ PWR (4), moc 3300 MWe
– EJ Tokai – typ BWR (1), moc 1100 MWe
– EJ Tomari – typ PWR (2), moc 1100 MWe
– EJ Tsuruga – typ BWR (1) i PWR (1), moc 1500 MWe

0 0 votes
Article Rating