Japonia postara się nie odprowadzać więcej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I do Pacyfiku. „Chciałbym, aby to był ostatni raz” – powiedział Banri Kaieda, japoński minister gospodarki.


Działanie wymagało zgody japońskiej agencji energii atomowej. Ma na celu stworzenie miejsca do przechowywania bardziej radioaktywnej wody znajdującej się obecnie w budynku reaktora nr 2, która utrudnia prowadzenie w nim prac.

Kaieda, któremu podlega agencja energii atomowej, przeprosił również za wywołanie zaniepokojenia opinii publicznej. Podkreślił jednak, że działania te były „nieuniknione” z powodów bezpieczeństwa.

Według ministra, w budynku reaktora nr 2 i jego okolicy znajduje się około 20 tys. ton radioaktywnej wody, która powinna być jak najszybciej zebrana i składowana w instalacjach służących pierwotnie do przechowywania odpadów radioaktywnych.

Jak zapewnia japońska agencja energii atomowej wypuszczenie wody nie stanowi „poważnego zagrożenia dla zdrowia”, jednak nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała ona na środowisko.

Minister gospodarki zalecił dokładniejszą obserwację poziomu promieniowania pod kątem wpływu skażonej wody na środowisko morskie.

 

 

Źródło: Radio ZET

 

0 0 votes
Article Rating