O ile w Polsce poruszanie się samochodem elektrycznym wymaga jeszcze wiele samozaparcia i traktowane jest raczej jako fanaberia, o tyle w Japonii to użytkownicy samochodów spalinowych niedługo zaczną czuć się „niszowi”.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Stało się. W Japonii liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych przekroczyła liczbę stacji benzynowych.

Ładowanie samochodu elektrycznego -2

Co ważniejsze, różnica jest już naprawdę wyraźna: badacze naliczyli niecałe 35 tysięcy stacji, natomiast miejsc, w których można ładować pojazdy elektryczne, jest już ponad 40 tysięcy. Warto jednak dodać, że wiele z nich należy do prywatnych właścicieli, a część z nich używana jest nawet wyłącznie przez jednego kierowcę.

Ładowanie samochodu elektrycznego -3

Oczywiście trudno traktować Japonię (podobnie jak np. Norwegię) za kraj typowy, który może być uważany za przedstawiciela pewnych ogólnych trendów na rynku motoryzacji. Ale z drugiej strony świat podąża często śladem Japonii, więc za kilka lat być może podobne zjawisko będzie można zaobserwować chociażby w Stanach Zjednoczonych. Być może, bo na razie w USA istnieje około 115 tysięcy stacji benzynowych i tylko 9 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych, z czego tylko 1686 to punkty szybkiego ładowania (w Japonii jest ich 6469).

Tak się to prezentuje na mapie:Japonia - Liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych przewyższyła liczbę stacji benzynowych

 

Źródło: chip
0 0 votes
Article Rating