Komitet Praw Dziecka Organizacji Narodów Zjednoczonych polecił władzom Japonii znalezienie rozwiązań, które pozwolą dzieciom „cieszyć się dzieciństwem”. Nacisk na nie, spowodowany wychowywaniem w społeczeństwie nastawionym na współzawodnictwo, jest niezwykle wysoki. W szkołach wciąż stosuje się kary cielesne – wskazuje ONZ-owski komitet.

Panel 18 niezależnych ekspertów przedstawił wnioski dotyczące sytuacji dzieci w Japonii w czwartek w Genewie.

Dzieci mają cieszyć się dzieciństwem

Kristen Sandberg cytowana przez agencję Reutera powiedziała, że komitet „nawołuje Japonię do przedsięwzięcia działań, które zapewnią, że dzieci będą cieszyły się dzieciństwem, a dzieciństwo i ich rozwój nie będą cierpiały z powodu natury społeczeństwa nastawionego na współzawodnictwo”.

Komitet zwrócił uwagę na to, że w Japonii rośnie liczba samobójstw wśród dzieci. Jest ona najwyższa od 30 lat. Według danych władz w Tokio, od marca 2018 roku życie odebrało sobie 250 dzieci, podczas gdy te liczby niezmiennie maleją wśród dorosłych.

Panel ekspertów dodał, że choć japońskie prawo zabrania stosowania kar cielesnych w szkołach to ten zakaz „nie został efektywnie zaimplementowany”. Dodatkowo, wiele dzieci doświadcza przemocy w domu. Agencja Reutera przypomina przy tej okazji o sprawie z marca 2018 r., gdy Japończyków zszokowała wiadomość o śmierci 5-letniego chłopca. Ujawniono wtedy, że w pisanych ręcznie notatkach prosił znęcających się nad nim rodziców o wybaczenie.

ONZ-owski komitet zaznaczył, że dzieci w Japonii powinny mieć całodobowy dostęp do linii zaufania. Skrytykował też Japonię za obniżenie w kodeksie karnym wieku określającego dorosłych z 16 do 14 lat. Eksperci zwrócili uwagę na to, że w Japonii dzieci często są też oddzielane od rodzin i umieszczane w zinstytucjonalizowanych ośrodkach bez nakazów sądowych, tylko dlatego, że podejrzewa się je o to, że „mogłyby popełnić przestępstwa”.

Nękanie, przemoc, wykorzystywanie seksualne

Reprezentujący w czasie rozmów w Szwajcarii rząd w Tokio Masato Ohtaka z japońskiego MSZ mówił, że dzieci w jego kraju doświadczają nękania, przemocy, wykorzystywania seksualnego i biedy, ale Japonia chce zreformować przestarzały system opieki społecznej tak, by wszystkie pokolenia mogły żyć w spokoju.

W lipcu 2018 roku japoński rząd obiecał podjęcie kroków zmierzających do powiększenia w ciągu pięciu lat o 60 procent korpusu pracowników społecznych mających dbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

 

 

 

Źródło: Reuters, tvn24, https://www.mag2.com/p/news/262800

 

0 0 votes
Article Rating