W Japonii zrobiło się niebezpiecznie. Wulkan Ontake (200 km na zachód od Tokio) pluje popiołem. W wyniku jego erupcji co najmniej osiem osób zostało rannych, a 250 uwięzionych w pobliżu szczytu. Jak wynika z lokalnych doniesień, wybuch spowodował zmianę trasy kilku samolotów.

Wulkan Ontake - Japonia

Potężna chmura dymu wzniosła się w sobotę nad wulkanem Ontake (góry Hida). Prócz wszechobecnego pyłu, z wulkanu wyrzucane były również fragmenty skał.

– To było jak potężny piorun – relacjonowała jedna z kobiet w rozmowie z reporterem japońskiej stacji publicznej NHK. – Słyszałam tylko huk i nagle wszystko pociemniało – dodała.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że leżący na granicy prefektur Nagano i Gifu wulkan wybuchł tuż przez południem (czasu lokalnego).

250 uwięzionych osób

Niestety nie obyło się bez ofiar. – W wyniku wybuchu siedem osób zostało lekko rannych, a jedna osoba doznała poważnych obrażeń – powiedział agencji Reuters jeden z przedstawicieli lokalnych władz.

Z doniesień wynika również, że co najmniej 250 osób, które w momencie wybuchu znajdowały się niedaleko szczytu Ontake, zostało odciętych od świata.

Przez wybuch wulkanu doszło również do zmiany trasy kilku samolotów.

 

Redakcja:

Tak jak wcześniej napisałem, podczas silnej burzy geomagnetycznej występuje dużo trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Moc burzy geomagnetycznej 2014.09.27 120h

Moc burzy geomagnetycznej, ostatnie 5 dni.

 

Dział pomiarów

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating