Japońscy naukowcy przed igrzyskami w Tokio, które odbędą się w 2020 roku, testują nowy system prognozowania i ostrzegania przed gwałtownymi ulewami, zwanymi w Kraju Kwitnącej Wiśni partyzanckimi burzami.

Nowy radar pogodowy MP-PAWR

Partyzanckie burze, czyli nawalny deszcz, mogą powodować lokalne podtopienia oraz zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego.

 

Dużo szybsze ostrzeganie

Podstawą systemu jest nowy pogodowy radar zwany MP-PAWR („multi parameter phased array weather radar”), którego płaska antena emituje fale radiowe na większy obszar niż obracające się, zaokrąglone anteny stosowane w tradycyjnych radarach.

Umożliwi to – uważają konstruktorzy – dokładniejsze przewidywanie gwałtownych zjawisk na 20-30 minut przed ich wystąpieniem.

Stworzony przez japońskich naukowców zaawansowany technicznie radar, zdolny do sporządzenia trójwymiarowej mapy chmury deszczowej w ciągu 30-60 sekund, jest obecnie testowany.

Dotychczas stosowane technologie pozwalają na mierzenie tylko części chmury i to w ciągu pięciu minut – czyli ze znacznie mniejszą precyzją i w dłuższym czasie niż robi to nowy radar, zainstalowany już na uniwersytecie Saitama w północnej części Tokio.

 

Mobilizacja przed igrzyskami olimpijskimi

Projekt jest jednym z elementów przygotowań do przyszłorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Do Japonii zjadą wówczas co najmniej dziesiątki tysięcy zagranicznych turystów i kibiców, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego naukowcy opracowują nowe systemy, by przyspieszyć możliwości ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie i często doświadcza różnorodnych klęsk żywiołowych. Ze względów bezpieczeństwa – możliwości wystąpienia fal tsunami wskutek trzęsienia ziemi – organizatorzy igrzysk postanowili między innymi zmniejszyć liczbę kibiców na zawodach żeglarskich. Zamiast planowanych początkowo pięciu tysięcy, rywalizację będzie mogło oglądać maksimum 3300 kibiców, co pozwoli na odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji w przypadku ataku żywiołu.

Olimpijskie zmagania w stolicy Japonii odbędą się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku, a igrzyska paraolimpijskie rozpoczną się 25 sierpnia.

Jak powstają pioruny (PAP)

 

 

Źródło: PAP, mainichi.jp, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating