Japonia rozmieściła elementy systemu obrony przeciwrakietowej w trzech miejscach wokół Tokio. Japończycy obawiają się ataku ze strony Korei Północnej – podał rano rzecznik japońskiego rządu.

 

Baterie rakiet Patriot zostały umieszczone w centralnym dysktrykcie Ichigaya oraz na przedmieściach Asaka i Narashino. To odpowiedź na groźby ataku ze strony Korei Północnej.

Rzecznik rządu poinformował, że dalsze szczegóły ani plany rozmieszczenia Patriotów nie zostaną ujawnione, ponieważ „pokazałyby reżimowi w Korei naszą strategię”.

W poniedziałek Korea Północna ogłosiła, że wycofuje swoich pracowników ze wspólnego z Koreą Południową kompleksu Kaesong i zawiesza tam wszelką działalność. Północ podała również, że rozważa całkowite zamknięcie kompleksu, który jest jednym z ostatnich symboli współpracy pomiędzy dwoma krajami.

Pracownicy z Korei Północnej nie pojawili się w Kaesong

We wtorek rano Korea Południowa poinformowała, że północnokoreańscy pracownicy nie pojawili się tego dnia rano w Kaesong.

W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Korea Północna przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Pjongjang ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone.

Jak to się stało, że Korea Północna może mieć broń jądrową?
Wyjaśnia Mariusz Max Kolonki
 
Źródło: cnn.com, PAP, tm
0 0 votes
Article Rating