Ziemia zatrzęsła się około 800 km od Tokio. W stolicy przez minutę kołysały się budynki. Zatrzymała się kolej dużych prędkości. Polak Marek Gajewski mieszka w Tokio. Opowiadał jak to przebiegło w stolicy.

Trzęsienbie ziemi - Japonia

Geolodzy z USGS potwierdzili, że w Japonii zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o magnitudzie 7,8 zarejestrowano 874 km na południe od Tokio (wyspa Ogasawara) o godzinie 18.30 czasu lokalnego (11.30 czasu uniwersalnego, czyli o 13.30 czasu polskiego).
Budynki w stolicy kołysały się przez około minutę.

Japonia - Silne trzęsienie ziemi na bardzo dużej głębokości

Głębokość trzęsienia określa się na 678 kilometrów. Japońskie Biuro Meteorologiczne podało, że nie ma zagrożenia tsunami.

Zatrzymały się pociągi

W wyniku trzęsienia nie odnotowano żadnych przeszkód w funkcjonowaniu elektrowni jądrowej Fukushima. Lotnisko Narita w rejonie Tokio również funkcjonowało bez zastrzeżeń i opóźnień. Jedynie z powodu przerwy w dostawie prądu wstrzymano ruch pociągów dużej prędkości między Tokio i Osaką.

Media i władze nie podają informacji na temat osób rannych czy ofiarach śmiertelnych. Ni zanotowano także poważnych szkód materialnych.

Relacja z pierwszej ręki

W Tokio mieszka Marek Gajewski, który podzielił się z nami relacją ze stolicy Japonii.

– To było dość nietypowe trzęsienie, bo wszystko było jakby na statku, powoli kiwało się na prawo i na lewo. Nie było gwałtowne. – opowiadał Gajewski. – Nic ze ścian nie spadło, nic się nie popsuło – dodał.

W Japonii mieszkańcy ostrzegani są przed nadejściem trzęsienia.

– Podczas zdarzenia byłem w sklepie. Wszystkim dookoła zaczęły dzwonić telefony, które ostrzegały przed zbliżającym się niebezpieczeństwem – powiedział mieszkaniec Tokio – wszyscy w zasadzie czekali aż się skończy, zgodnie ze standardowymi procedurami – stwierdził.

 

Półtorej minuty drżeń

Trzęsienia ziemi w Japonii zdarzają się stosunkowo często, ale to do którego doszło dzisiaj należy do rzadkości.

– Było silne i długie. Ziemia drżała przez ponad półtorej minuty – opowiadał Gajewski.

 

Źródło: Reuters, BBC, tvnmeteo, USGS, EMSC
0 0 vote
Article Rating