U wschodnich wybrzeży Japonii miało miejsce silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.1, nie wydano żadnego ostrzeżenia przed tsunami, podały władze japońskie. Zdarzenie miało miejsce na krótko przed szczytem oddziaływań magnetycznych, o którym pisałem.

Trzęsienie ziemi, które wystąpiło w sobotę 13 lutego wywołało potężne wstrząsy wzdłuż części wschodniego wybrzeża Japonii i było silnie odczuwalne w Tokio, ale nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach.

Japońska agencja meteorologiczna podała, że ​​trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 23:08 czasu lokalnego (14:08 UTC) na głębokości 54 km na Pacyfiku, niedaleko Fukushimy – w pobliżu epicentrum zabójczego trzęsienia ziemi z 2011 roku, które wywołało potężne tsunami i zabiło 18 430 osób.

Trzęsienia ziemi, jakie wystąpiły w promieniu 100 km od dzisiejszego w ostatnich 50 latach.

Zaledwie 26 dni przed rocznicą katastrofy sprzed 10 lat

Trzęsienie ziemi wystąpiło na 26 dni przed 10 rocznicą potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9.1 w północno-wschodniej części Japonii 11 marca 2011 roku. Wywołało ono niszczycielską falę tsunami, która doprowadziła do serii wypadków jądrowych w elektrowni atomowej w Fukushimie. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Zginęło wtedy 18 430 osób, ale ciała tylko 15 897 zostały odnalezione, 3 700 osób zmarło w późniejszym okresie.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię ze względu na jej położenie w rejonie tak zwanego pierścienia pacyficznego ognia, czyli położonego na styku płyt tektonicznych szeregu rowów oceanicznych i aktywnych wulkanów. Kraj ten jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam około 20 procent wszystkich trzęsień o magnitudzie 6 lub większej.

Japonia znajduje się na „pierścieniu ognia” Pacyfiku, łuku intensywnej aktywności sejsmicznej, który rozciąga się przez południowo-wschodnią Azję i basen Pacyfiku.

Po sobotnim trzęsieniu ziemi nastąpiły wstrząsy wtórne, w tym wstrząs o magnitudzie 5,3, powiedział JMA. Lokalne media donosiły o przerwach w dostawie prądu w około 950 tysięcy gospodarstw domowych w okolicach Tokio.

Operator elektrowni jądrowej w Fukushimie, Tepco, poinformował na Twitterze, że sprawdza stan obiektu, który stopił się po tsunami w 2011 roku.

Lokalne media donosiły o naczyniach spadających z półek w domach w regionie, ale nie było od razu doniesień o zniszczeniach. Pociągi w regionie zostały zatrzymane po trzęsieniu.

Premier Yoshihide Suga został wezwany do swojego biura, a nadawca NHK powiedział, że rząd utworzy specjalne biuro łącznikowe w celu koordynacji działań z dotkniętymi regionami.

Silne oddziaływania magnetyczne trwać będą do 14 lutego, szczyty wystąpią 3-4, 10-11 i 13 lutego

 

Tak wyglądają polskie sejsmogramy:

 

Źródło: https://www.theguardian.com/world/2021/feb/13/japan-earthquake-strikes-near-eastern-coast
2 4 votes
Article Rating