Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy (20.54 czasu polskiego) północno-wschodnią Japonię. We wstępnych doniesieniach nie ma informacji o ofiarach. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Ziemia w Japonii zatrzęsła się w środku nocy – o godz. 3.54. Jak podała publiczna telewizja NHK, wstępne szacunki oceniają siłę trzęsienia na 6,4 stopni.

Jego epicentrum było u północno-wschodnich wybrzeży wyspy, ale wstrząsy były tak silne, że były odczuwalne w stolicy kraju – Tokio. Trzęsienie wystąpiło niedaleko uszkodzonej elektrowni Fukushima. TEPCO, firma zarządzająca siłownią, uspokaja, że nie zaobserwowano żadnych nieprawidłowości.

Zniszczona elektrownia

Rejon północno-wschodniego wybrzeża Japonii został poważnie zniszczony podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi z 11 marca. Fale tsunami osiągnęły wówczas wysokość 14 metrów. Ok. 23 tys. osób poniosło wówczas śmierć lub zaginęło.

Tsunami uszkodziło systemy chłodzenia reaktorów elektrowni Fukushima powodując najpoważniejszą jedną z najgroźniejszych w historii awarię elektrowni atomowej.

 

Źródło: USGS, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating