Japoński fiskus planuje wykorzystywać sztuczną inteligencję do automatycznego wyszukiwania osób mogących popełniać przestępstwa podatkowe, a także do odpowiadania na pytania podatników – informuje dziennik „Japan Times”.

Wsparcie informatycznych systemów japońskiej agencji podatkowej jest według niej niezbędne, ponieważ liczba firm wzrosła o 30 proc. wobec poziomu z 1989 r., natomiast zatrudnienie w urzędzie zmalało.

Algorytmy informowałyby podatników, jeżeli kwoty deklarowane w zeznaniach podatkowych wskazywałyby na potencjalne nieprawidłowości. System byłby w stanie odpowiadać na pytania związane ze sprawami podatkowymi za pośrednictwem mediów społecznościowych i poczty elektronicznej.

 

To przyszłość

Z raportu „Przygotowanie do przyszłości sztucznej inteligencji”, który opracowali analitycy z administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych wynika, że sztuczna inteligencja zmieni dotychczasowy kształt rynku pracy.

Z jednej strony automatyzacja może oznaczać lepszą wydajność i potencjał tworzenia bogactwa. Z drugiej strony, może zastąpić wielu pracowników i zmniejszyć zapotrzebowanie na ich umiejętności. Do najbardziej zagrożonych należą zajmujący stanowiska najniższego szczebla – ocenili eksperci.

 

0 0 votes
Article Rating