Coraz mocniejszy wiatr i obfite opady deszczu towarzyszą tajfunowi trzeciej kategorii Sanba, który dotarł do japońskiej wyspy Okinawa. Oko tajfunu o 56-kilometrowej średnicy przeszło nad południową częścią wyspy.

Na Okinawie tajfun pojawił się w niedzielę, choć już wcześniej dawał o sobie znać. Padał ulewny deszcz, a na lotnisku Naha i w bazie sił powietrznych Kadena odnotowano porywy wiatru sięgające 100-106 km/h.

Dziś prędkość wiatru wynosiła już 160 km/h, a w porywach przekraczała nawet 200 km/h. Jak podała japońska telewizja, odwołano około 300 lotów, zamknięto port, a także część dróg zatarasowanych przez powalone drzewa, bądź biegnących przez niebezpieczne rejony. Bez prądu jest prawie 60 tys. domów.

 

Żywioł słabnie

Obserwacje satelitarne wskazują, że Sanba słabnie – ocieplają się szczyty chmur, a w ścianie tych otaczających oko odnotowano ubytki po zachodniej stronie.

Po przejściu przez Okinawę tajfun powinien dalej tracić na sile, bo napotka chłodniejsze wody. Według szacunków docierając do Korei Południowej w poniedziałek będzie już miał pierwszą kategorię.

Wiało 305 km/h

Sanba uformował się 10 września nad zachodnią częścią Pacyfiku jako depresja tropikalna. Zaledwie dwa dni później uzyskał status tajfunu. 13 września towarzyszący mu wiatr wiał ze średnią prędkością 250 km/h, a niektóre porywy sięgały nawet 305 km/h, przez co został uznany za supertajfun piątej kategorii.

Sanba jest lokalną, japońską nazwą dla tego tajfunu. W innych regionach nazywany jest Karen i tam także dał się we znaki – m.in. przynosząc ulewne deszcze we wschodnich Filipinach.

Najsilniejszy w tym roku

To najsilniejszy tajfun w 2012 r. W poprzednim roku wystąpiły dwa takie zjawiska – oba w rejonie zachodniego Pacyfiku. Tegorocznym najsilniejszym cyklonem tropikalnym był dotąd supertajfun czwartej kategorii Guchol, który w czerwcu wystąpił na wschód od Filipin.

Sanba to najsilniejszy tajfun w rejonie zachodniego Pacyfiku od października 2010, kiedy przeszedł supertajfunowi Megi, któremu towarzyszyły porywy wiatru sięgające 290 km/h.

Tajfun Sanba zmierzający na Okinawę (MODIS/NASA)

Źródło: Reuters TV, wunderground.com, tm
0 0 votes
Article Rating