Co najmniej 26 osób zginęło, a 54 uznaje się za zaginione po powodzi i osunięciach ziemi spowodowanych przez tajfun Talas, który przechodzi nad zachodnią Japonią.

Liczba ofiar może wzrosnąć m.in. na Półwyspie Kii, położonym na południu wyspy Honsiu, gdzie nadal trwa akcja ratunkowa. Utrudniają ją jednak wezbrane rzeki, zniszczone drogi i osunięcia ziemi. Wcześniejszy bilans mówił o 15 zabitych i 43 zaginionych. Jak pisze Kyodo, od 1990 r. w Japonii tylko kilka tajfunów pochłonęło ok. 50 lub ponad 50 ofiar.

12 tajfun w tym sezonie

Talas dotarł na wyspę Sikoku, najmniejszą z czterech głównych wysp Japonii, w sobotę. W niedzielę o godzinie 18 lokalnego czasu (godzina 11 czasu polskiego) towarzyszył mu wiatr o sile 72 kilometrów na godzinę. Obecnie żywioł znajduje się nad Morzem Japońskim na zachodzie kraju i kieruje się w kierunku północno-wschodnim.

Największe straty tajfun wywołał dotychczas w prefekturze Wakayama, na wyspie Honsiu. Śmierć poniosło tam osiem osób, a 32 uznaje się za zaginione – podała policja.

W mieście Nachikatsuura w tej samej prefekturze zawaliły się dwie trzecie 39-metrowego mostu kolejowego. Nikomu nic się nie stało, gdyż w związku z ostrzeżeniem przed tajfunem ruch pociągów w regionie został wstrzymany.

Talas jest 12. tajfunem, który przechodzi nad Japonią w tym sezonie.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating