Trzęsienie ziemi o sile 5,5 st. w skali Richtera nawiedziło w niedzielę rano, czasu miejscowego, wschodnie rejony Japonii, w tym stolicę – Tokio. Nie ma niebezpieczeństwa tsunami – poinformowała telewizja NHK.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej epicentrum wstrząsów znajdowało się w prefekturze Ibaraki, na północny wschód od Tokio, na głębokości ok. 70 km.

Wstrząsy trwały ok. 30 sek. i były wyraźnie odczuwalne przez mieszkańców Tokio.

Na krótko wstrzymano kursowanie superszybkich pociągów Shinkansen, łączących Tokio z północnymi rejonami kraju, aby sprawdzić czy tory i infrastruktura kolejowa nie doznały uszkodzeń. Dwa stołeczne porty lotnicze nie przerwały funkcjonowania.

 

Bez zniszczeń

Wstrząsy nie wywołały żadnych zniszczeń, ani niepokojących zjawisk w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima – poinformował operator elektrowni firma TEPCO. Elektrownia doznała poważnych uszkodzeń w marcu 2011 w rezultacie trzęsienia ziemi o sile 9 st. w skali Richtera i fal tsunami.

Niedzielne wstrząsy nastąpiły po 2 tygodniach od poprzedniego trzęsienia, które wywołało niewielkie fale tsunami na północnym wschodzie Japonii.

Japonia leży na styku trzech płyt tektonicznych i trzęsienia ziemi występują tam stosunkowo często.

Źródło: PAP, tvn24, USGS
0 0 votes
Article Rating