Od środy w części Japonii leje, co wywołuje powodzie i lawiny błotne. Na skutek fatalnej pogody zginęło kilka osób, a setki tysięcy osób trzeba było ewakuować. Przez osuwisko wykoleił się pociąg.

Japonia - Ulewne deszcze, powodzie i lawiny błotne -2

W środę południowo-zachodnią Japonię dotknęły ulewne deszcze. Wywołały one powodzie błyskawiczne i lawiny błotne, w których zginęło co najmniej sześć osób. Władze japońskiej wyspy Kiusiu zaleciły ewakuację ponad 700 000 osób. Największe zagrożenie lawinami błotnymi istnieje w rejonie, w którym w kwietniu tego roku doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób. Struktura ziemi podczas trzęsienia została naruszona, dlatego ryzyko wystąpienia osuwisk w tych rejonach jest wyższe.

Japonia - Ulewne deszcze, powodzie i lawiny błotne -1

Wykolejony pociąg

W z związku z lawiną błotną, która w czwartek zeszła na tory kolejowe między miejscowościami Hiroszima i Higashi-Hiroshima na wyspie Honsiu, wykoleił się pociąg. W czterech wagonach przebywało 150 pasażerów, ale nikt nie ucierpiał.

Japonia - Ulewne deszcze, powodzie i lawiny błotne -4

Obfite opady

W niektórych regionach Japonii w środę w ciągu zaledwie godziny spadło do 100 l/mkw. deszczu. Taka porcja wody zalała wiele dróg.. Obfite opady zanotowano także w czwartek. W miejscowości Fukuyama w prefekturze Hiroszima w sześć godzin spadło 148,5 l/mkw. wody. Według tamtejszych władz meteorologicznych w piątek miejscami w południowo-zachodniej części Japonii może dopadać jeszcze 120 l/mkw. deszczu.

Japonia - Ulewne deszcze, powodzie i lawiny błotne -3

 
0 0 votes
Article Rating