Rząd Japonii wyraził zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów jądrowych. Od katastrofy nuklearnej w elektrowni jądrowej Fukushima w marcu 2011 r. ze względów bezpieczeństwa w kraju wyłączono wszystkie siłownie.

„Bezpieczeństwo to nasz priorytet” – zapewnił minister handlu i przemysłu Yukio Edano.

 

Energię trzeba nadal oszczędzać

„Zatwierdziliśmy rozpoczęcie uruchamiania (reaktorów), jednak minie trochę czasu zanim będą one w stanie wytwarzać elektryczność. Dlatego prosimy obywateli, by w dalszym ciągu oszczędzali prąd” – dodał Edano. Proces włączania dwóch reaktorów może zająć do trzech tygodni.

Wyłączone reaktory

Obecnie wszystkie 54 reaktory w Japonii są wyłączone ze względu na przeprowadzane testy bezpieczeństwa i prace konserwacyjne. Dotychczas żaden z nich nie został ponownie włączony z powodu rosnących obaw Japończyków przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z energii atomowej.

Argumenty ekologiczne

Rząd przekonuje, że reaktory muszą jak najszybciej wrócić do pracy, aby uniknąć przerw w dostawach energii podczas szczytowych miesięcy letnich. Ostrzega też przed zwiększonymi poziomami emisji CO2 na skutek zwiększonego wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Decyzja o przywróceniu dwóch pierwszych reaktorów do pracy to zwycięstwo wciąż wpływowego lobby atomowego w Japonii i wyraz obaw premiera Yoshihiko Nody przed całkowitym zakazaniem energii jądrowej, bez której japońską gospodarkę czekałaby zapaść – zauważa agencja Associated Press. 

Ogromne straty

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami, w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Przed katastrofą w Fukushimie niemal 30 procent wytwarzanej w kraju elektryczności przypadało na siłownie nuklearne

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating