Chaos na dworcach kolejowych, odwołane loty i zamknięte biura – to efekty burzy śnieżnej, która nawiedziła w poniedziałek Tokio.

Śnieg zaczął padać w poniedziałek rano. Prognozuje się, że opady będą trwały jeszcze we wtorek, a grubość warstwy śniegu ma osiągnąć 10 cm.

Śnieg poleży

Jak pisze Reuters, śnieg w Tokio pada „przynajmniej raz w roku”, ale zazwyczaj szybko się topi. Tym razem biały puch ma utrzymać się na stołecznych ulicach dłużej.

Tym razem jest inaczej, a stoi za tym układ niskiego ciśnienia i zimny front atmosferyczny, który zmierza nad wybrzeże znad wyspy Honsiu. Układ ten napędza śniegowe chmury i prowadzi do gwałtownego spadku temperatur.

Telewizyjne dobre rady

Burza spowodowała ograniczenia w ruchu pociągów, zamknięto kilka autostrad. Odwołano ok. 250 lotów z tokijskiego lotniska Haneda. Pociągi zmierzające do podmiejskich osiedli zapełniły tłumy Japończyków, którzy wyszli wcześniej z pracy. NHK podała, że ze względu na pogodę uniwersytety przełożyły zaplanowane na wtorek egzaminy wstępne.

Japońska telewizja publiczna NHK wydała szczegółowe zalecenia dotyczące tego, jak radzić sobie z zaistniałymi warunkami pogodowymi. Telewizja poleca m.in., by założyć buty z grubą podeszwą i wrócić wcześniej do domu. Zalecono również, by podczas chodzenia nie trzymać rąk w kieszeniach.

– Będziemy informować mieszkańców o rozwoju sytuacji i przewidywanych opóźnieniach – zapewnił przedstawiciel japońskiego rządu Yoshihide Suga.

Dwa tygodnie temu ze względu na intensywne opady śniegu kilkaset osób utknęło w pociągu na północy Japonii.

 

 

 

 

Źródło: reuters, pap, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating