Temperatura w Tokio spadła w czwartek do -4 stopni Celsjusza – poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Tak zimno jest tam po raz pierwszy od 48 lat. Średnia temperatura w styczniu w stolicy Japonii wynosi 5 stopni na plusie.

Minus 4 stopnie Celsjusza pokazały termometry w centrum stolicy około godziny 6 rano miejscowego czasu w czwartek. Był to pierwszy raz od stycznia 1970 roku, kiedy w centrum Tokio zaobserwowano tak niską temperaturę. Rekordowe minus 8,4 st. Celsjusza odnotowano w Fuchu w tokijskiej aglomeracji.

 

Zima wprowadziła zamęt

W poniedziałek w Tokio spadło 21 centymetrów śniegu, powodując chaos w transporcie kolejowym, lotniczym i drogowym.

Oblodzone ulice i pokrywa śnieżna przyczyniły się do wielu wypadków drogowych – tylko w środę tokijska straż pożarna wyruszała na akcje ponad 2,8 tysięcy razy. Od poniedziałku przewieziono do szpitali łącznie 592 osoby – poinformowała straż pożarna.

Japońska agencja meteorologiczna podaje, że za niskie temperatury i opady śniegu jest odpowiedzialny układ niskiego ciśnienia i chłodny front wędrujący na północ przez japoński archipelag. Agencja prognozuje, że na północnej wyspie Hokkaido pokrywa śnieżna osiągnie grubość 40 cm, a niskie temperatury i opady śniegu utrzymają się w kraju do soboty. Jedynymi obszarami niedotkniętymi przez zimę są archipelag Okinawa i wyspa Amami na południu.

 

Anomalia pogodowa

Obecna pogoda jest dla mieszkańców japońskich wysp wyjątkowa. Tokio znajduje się w klimacie umiarkowanie ciepłym. Średnia temperatura w styczniu wynosi tam 5 st. C i rzadko spada poniżej zera. Dodatkowo pora zimowa jest tam porą najsuchszą. Miesięczne opady w styczniu plasują się na wysokości 43 cm. Warunki te sprawiają, że ciężko o utrzymanie się tam pokrywy śnieżnej. Stąd obecny chaos. Niektórym jednak opady śniegu przyniosły dużo frajdy i pozwoliły na popis kreatywności, co pokazują media społecznościowe.

 

 

 

 

 

Źródło: PAP, climate-data.org, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating