Tokyo Electric Power Co. Holdings Inc. poinformował na czwartkowej konferencji, że poziom promieniowania w obudowie bezpieczeństwa reaktora 2 w uszkodzonym kompleksie elektrowni Fukushima 1 osiągnął aż 530 Siwertów na godzinę. Jest to najwyższa zanotowana dawka od czasu katastrofy i stopienia trzech rdzeni reaktorów w marcu 2011 roku.


Odczyt promieniowania dokonany został w pobliżu wejścia do miejsca tuż poniżej zbiornika ciśnieniowego, który zawiera stopiony rdzeń reaktora. Świadczy to o tym, że część materiału przedostała się przez obudowy bezpieczeństwa.

Sytuacja ta komplikuje proces demontażu i utylizacji, który planowany jest na rok 2021.

TEPCO ogłosiła również, że na podstawie analizy zdjęć wykonanych przez zdalnie sterowaną kamerę, odkryto wypalony 2 metrowy otwór w metalowej podstawie (podporze) ciśnieniowego zbiornika bezpieczeństwa reaktora.

Otwór prawdopodobnie powstał, gdy stopione paliwo wyciekło ze zbiornika ciśnieniowego po marcowym wyjątkowo silnym trzęsieniu ziemi i tsunami, które to wydarzenia uniemożliwiły chłodzenie reaktorów.

Ten ekstremalnie wysoki poziom promieniowania, opisany przez niektórych ekspertów jako „nie do pomyślenia”, znacznie przewyższa poprzednią i tak wysoką dawkę 73 Siwertów na godzinę, która do tej pory mierzona była w reaktorze.

TEPCO poinformował, że wyliczyli wartość promieniowania poprzez analizę szumów elektronicznych spowodowanych przez promieniowanie w obrazie z kamer. Ta metoda szacowania ma margines błędu, plus-minus 30 procent.

Rzeczywisty stan stopionego paliwa pozostaje nieznany, ponieważ promieniowanie jest zbyt wysokie, aby to sprawdzić za pomocą robotów.
Komplikacje te opóźniają proces demontażu reaktora 2.

Tymczasem organizacja badań jądrowych zaprezentowała w piątek, 3 stycznia robota, który będzie miał za zadanie pomiary w okolicy reaktora 1, w kompleksie Fukushima.
TEPCO planuje wysłanie robota do reaktora 1, w marcu 2017 roku. Niestety plan badań dla reaktora 2 pozostaje niejasny z powodu wysokich poziomów promieniowania.

Robot ma 70 cm długości i wyposażony jest w aparat fotograficzny. Badania wykonane innym robotem w kwietniu 2015 roku nie wykazały poważnych problemów pod reaktorem 1, ale stwierdzono gromadzącą się wodę w okolicy fundamentów.

W nadchodzącym badaniu zostanie pobrana próbka wody, aby zbadać jej poziom napromieniowania. „Potwierdzenie warunków wewnątrz reaktora, jest pierwszym krokiem w kierunku likwidacji”, powiedział na konferencji prasowej w piątek Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu Hiroshige Seko.

„Mimo trudnych zadań i niespodziewanie pojawiających się nowych problemów, będziemy mobilizować wszystkie dostępne technologie w Japonii i systematycznie realizować prace likwidacji zagrożenia, aby odbudować Fukushimę” – dodał.

 

Tłumaczenie: Setik
Źródło: http://www.sciencealert.com/radiation-levels-in-the-fukushima-reactor-have-started-unexpectedly-climbing
5 1 vote
Article Rating