Trzy miasta w zamkniętej dotąd strefie wokół zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I zostają częściowo otwarte. Do domów będzie mogło wrócić ok. 16 tys. ze 100 tysięcy osób, ewakuowanych z tej strefy – poinformowały w piątek japońskie władze.

Wokół Fukushimy wciąż bada się wielkość promieniowania PAP/EPA

Miejscowości w 20-kilometrowej strefie wokół elektrowni zostają zaklasyfikowane do jednej z trzech kategorii, w zależności od poziomu promieniowania. Od soboty do kategorii, zezwalającej na powrót mieszkańców, wchodzą Kawauchi i Tamura, a od połowy kwietnia Minamisoma. Najbardziej skażone obszary w tych miejscowościach pozostaną jednak zamknięte.

Potężny kataklizm

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera w Japonii zginęło lub zaginęło bez wieści blisko 20 tys. ludzi. Potężne trzęsienie ziemi uszkodziło elektrownię Fukushima I, powodując przynajmniej częściowe stopnienie rdzeni w trzech z jej sześciu reaktorów. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych do otoczenia. Była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Powroty mieszkańców do kolejnych miejscowości w strefie wokół Fukushimy będą uzależnione od postępów dekontaminacji i przywracania zniszczonej infrastruktury.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating