Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że władze rozważają nadzwyczajne środki mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Brane jest pod uwagę m.in. przykrycie reaktorów „specjalną tkaniną”. Wcześniej Tsunehisa Katsumata przedstawiciel TEPCO, firmy zarządzającą elektrownią powiedział, że „cztery reaktory w elektrowni Fukushima I zostaną zamknięte”. Tymczasem japońskie władze zarządziły pilną kontrolę wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju.

Rzecznik rządu, Yukio Edano nie podał żadnych szczegółów dotyczących podjęcia nadzwyczajnych środków mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Powiedział natomiast, że badane są także możliwości jak najszybszego wypompowania skażonej wody z pomieszczeń reaktorów.

Pilna kontrola rektorów w całym kraju

List w sprawie pilnej kontroli wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju minister gospodarki, handlu i przemysłu Banri Kaieda wystosował do dyrektorów dziewięciu regionalnych firm dystrybuujących energię elektryczną w Japonii oraz do dwóch innych operatorów elektrowni nuklearnych. Celem kontroli jest upewnienie się, że nie dojdzie w nich kiedyś do takiej awarii jak w Fukushimie.

Decyzja po 3 tygodniach

Firma TEPCO wydała oświadczenie, w którym poinformowała że reaktory numer 1, 2, 3 i 4 zostaną zamknięte po 3 tygodniach prób ustabilizowania sytuacji w tych reaktorach. Tsunehisa Katsumata z TEPCO stwierdził, że zamknięcie tych reaktorów „było nieuniknione”.

Firma zapewnia także, że zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami regionu w sprawie dwóch pozostałych reaktorów – numerów 5 i 6.

 

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1697544,0,2,reaktory-zamykane-kontrole-w-elektrowniach,wiadomosc.html

0 0 votes
Article Rating