W kierunku Japonii zmierza rozległa burza tropikalnaKrosa. Niesie ze sobą ulewne deszcze i porywisty wiatr, który w porywach wieje z prędkością 155 kilometrów na godzinę. To trzeci cyklon, który nawiedzi kraj w tym roku.

– Duża część zachodniej i wschodniej Japonii zmierzy się z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem – powiedział na konferencji prasowej Ryuta Kurora, rzecznik Japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Krosa (https://www.metoc.navy.mil)

Ulewne deszcze

Żywioł zagraża milionom ludzi, którzy znajdują się na jego trasie. Według japońskich meteorologów Krosa przybiera na sile i w czwartek, kiedy dotrze do lądu, ma stać się tajfunem. Towarzyszy jej silny wiatr, który wieje z prędkością 85 kilometrów na godzinę, w porywach do 155 km/h. Krosa kieruje się na północny zachód z prędkością 20 km/h.

Meteorolodzy z amerykańskiego serwisu Accuweather prognozują opady deszczu o sumie 75-150 litrów wody na metr kwadratowy. Mają one nawiedzić japońskie wyspy – Sikoku, Kiusiu i południowo-zachodnią część Honsiu. Miejscami może spaść nawet 500 l/mkw. Japońscy meteorolodzy przewidują, że deszczu może być jeszcze więcej, bo 1000 l/mkw. Obszary, które są najbardziej narażone na tak wielkie opady, to południowe i wschodzie rejony Kiusiu i południowa część Sikoku.

W środę z powodu burzy tropikalnej linie lotnicze Japan Airlines i All Nippon Airways odwołały około 100 lotów.

 

 

Źródło: Accu Weather, https://www.metoc.navy.mil, Reuters
0 0 votes
Article Rating