W ostatnich latach nastąpił znaczny progres w badaniach nad poruszaniem przedmiotów przy pomocy ultradźwięków. Do tej pory ich ruch ograniczony był tylko do jednego kierunku. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni właśnie opracowali metodę, która pozwala przemieszczać niewielkie obiekty w trzech wymiarach.

Na powyższym materiale wideo naukowcy z Uniwersytetu w Tokio prezentują swoje najnowsze osiągnięcie. Niewielkie przedmioty takie jak zapałki czy ziarenka piasku są w stanie unosić się w powietrzu dzięki nakładającym się falom dźwiękowym o wysokiej częstotliwości, które nakładają się na siebie i „utrzymują” w swoim centrum dany obiekt. Odpowiednio manipulując kierunkiem fal naukowcy sprawili, że przedmioty mogą poruszać się nie tylko w górę i w dół, ale także w pozostałe strony.

Rozwiązanie to daje o wiele większe nadzieje na przyszłość niż lewitacja magnetyczna, która działa tylko na obiektach zbudowanych z odpowiedniego materiału. Naukowcy uważają, że w przyszłości będziemy mogli w ten sposób poruszać naprawdę dużymi obiektami. Ultradźwięki pomogą też astronautom przygotować się do kosmicznych podróży.
Źródło: chip.pl
0 0 votes
Article Rating