„Pięknie to wyglądało – duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem” – pisaliście. Zdjęcia i film przelatującego zjawiska dostaliśmy od Pracowni Komet i Meteorów.

„Wczoraj około godz. 22.00-23.00 widziałam piękną kometę. Świeciła się bardzo jasnym zielonym światłem i za nią był jasnożółty ogon. Coś nieprawdopodobnego. Jeszcze takiej spadającej gwiazdy nie widziałam. Była nisko i z początku myślałam, że to samolot, ale się w końcu po długim locie wypaliła. Piękna:)” – pisała ola z Łodzi.

 

„Właśnie razem ze znajomymi również ją widzieliśmy i zastanawialiśmy się, co to było. Wyglądało jakby leciała strasznie nisko, przez co dawała niesamowity efekt 😉 może ktoś coś wiecej wie?” – pisał NoName z Chorzowa.

„Widziałem dokładnie między 22.20-22-30 coś jak kometa czy tam meteor, nie wiem co, bo nie znam się, ale pięknie to wyglądało – duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem. Pierwszy raz widziałem coś takiego. Zjawisko to zaobserwowałem w okolicy Nowego Sącza” – donosił patrzyciellll.

To był meteor

– We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor – poinformował Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM), której zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu.

16 kwietnia o godzinie 22.26 czasu polskiego niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid, czyli meteor jaśniejszy od Wenus, został zarejestrowany przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych (dostaliśmy od nich poniższe zdjęcia i powyższy film) oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie, że było to zjawisko bardzo długie – przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl